پرس‌تی‌وی ‌اظهارات روحانی را تکذیب کرد؛آمریکا هیچ‌یک از تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد

آمریکا با شرط عدم حذف «مکانیزم ماشه» به برجام باز خواهد گشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شبکه ایرانی و انگلیسی‌زبان «پرس تی وی» خلاف سخنان حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، مدعی شد که آمریکا در جریان مذاکرات اتمی وین قصد لغو کامل هیچ‌ یک از تحریم‌های بانکی، مالی و انرژی را ندارد و تنها به شرط عدم حذف «مکانیزم ماشه» به برجام باز خواهد گشت.

«پرس تی وی»، پنج شنبه 30 اردیبهشت، تنها یک روز پیش از اتمام ضرب‌الاجل ایران برای رسیدن به توافق با قدرت‌های جهانی، بنا به منابع مطلع خود افزوده است که «آمریکا مخالف لغو «یکجا و همزمان» تحریم‌ها است و قصد دارد «گام‌به‌گام» به توقف موقت برخی تحریم‌ها آن هم در بازه‌های زمانی 120 روزه و 180 روزه اقدام کند.»

این شبکه برون مرزی ایرانی با اشاره به این که «آمریکا هیچ تضمینی برای خروج مجدد از برجام در آینده نداده است» اعلام کرده که «اطلاعاتش از روند مذاکرات از منابع مختلف مورد اطمینان در وین و تهران کسب شده و بسیاری از موارد آن مورد تصریح روشن مقامات آمریکایی نیز قرار گرفته است.»

روحانی مدعی لغو همه تحریم‌ها شد

گزارش «پرس تی وی» در حالی است که حسن روحانی، امروز مدعی شده بود که مذاکرات جاری اتمی در وین تقریبا تمام شده و همه تحریم‌ها به زودی لغو خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری «ایرنا»، روحانی که روز پنج‌شنبه 30 اردیبهشت، در نشست هیات دولت سخن می‌گفت، با اظهار این که توافق‌های اصلی در مذاکرات وین انجام گرفته است، مدعی لغو قریب الوقوع همه تحریم‌ها شد و ابراز داشت: «این بحث‌هایی که [در وین] می‌کنیم راجع به موارد جزیی است و گرنه در مسائل اصلی چون تحریم نفت، پتروشیمی کشتیرانی، بیمه، بانک مرکزی و بانک‌ها همه را قبول کرده‌اند و تمام شد.»

ادامه مذاکرات تا پس از ضرب الاجل ایران

این در حالی است که میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، پنج شنبه 30 اردیبهشت، در توئیتی خلاف اظهارات روحانی ضمن اذعان به مشکلات پیچیده از طولانی بودن مذاکرات وین خبر داد و نوشت: «اکنون روشن شده است که نشست‌های وین درباره برجام آن طور که طرف‌ها امید داشتند تا 21 می پایان نخواهد یافت. جای تاسف است اما تعجب‌برانگیز و چشمگیر نیست. 21 می یک ضرب‌الاجل نبود بلکه تاریخ هدف بود. به ما کمک کرد که فشار زمان را فراموش نکنیم. گفت‌وگوها تا رسیدن نتیجه موفقیت‌آمیز ادامه خواهد داشت.»

وجود «موضوعات بسیار دشوار» در روند مذاکرات

دیپلماتهای ارشد سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان نیز در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند تضمینی برای موفقیت در گفت‌وگوهای وین درباره احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام وجود ندارد و هنوز «موضوعات بسیار دشواری» باقیمانده است.

انريكه مورا، هماهنگ‌کننده اروپایی مذاکرات وین نیز گفته است:«طی چند روز گذشته پیشرفت زیادی داشته‌ایم اما هنوز هم باید روی مسایلی کار کنیم. هفته آینده برای ادامه مذاکرات باز خواهیم گشت. همه متعهد به دستیابی به توافق هستند.»

در همین راستا، عباس عراقچی، رئیس‌ هیات مذاکره‌کننده ایران گفت که این دور از مذاکرات دستاوردهای مهمی داشت، اما هنوز«موضوعات حل‌نشده‌ای» وجود دارد که باید در پایتخت‌ها درباره آنها تصمیم‌گیری شود.

عراقچی روز گذشته در گفت‌وگو با شبکه «ان اچ کی» ژاپن، با تاکید بر «لزوم لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران» گفت:«هم‌اکنون زمان آن رسیده که ایالات متحده به برجام بازگردد و تحریم‌ها را لغو کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید