تهدید نهادهای امنیتی علیه معترضان به «مهندسی‌شدن» انتخابات

جانشین فرمانده ناجا برخی کاندیداها را «نوکر بیگانه» خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با نزدیک‌تر شدن زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران و با توجه به تهدید محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری سابق ایران به تحریم انتخابات در صورت عدم تایید صلاحیت، قاسم رضایی، جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران با طرح ادعای «دخالت بیگانگان» در روند انتخابات ریاست جمهوری از آمادگی پلیس در برخورد با معترضان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، رضایی پنج شنبه 30 اردیبهشت، با حمله به سخنان برخی نامزدها در انتقاد از وضع موجود، آنها را «نوکر بیگانگان» توصیف کرد و گفت: «برخی از افراد مصاحبه‌هایی انجام می‌دهند که وقتی آن را بررسی می‌کنیم جز وطن فروشی چیزی ندارد. این افراد عرق ملی را از دست داده‌اند و خود را نوکر و مزدور آن طرف آب‌ها می‌داند.»

محمود احمدی‌‌نژاد، رئیس جمهوری سابق و نامزد انتخابات ریاست جمهوری پیش رو طی سخنرانی‌های مسئولان عالی جمهوری اسلامی را به برنامه‌ریزی برای «مهندسی انتخابات» متهم کرد و آنها را به افشای نقشه‌هایشان تهدید کرده است.

پیش از این حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی ایران نیز با متهم کردن بیگانگان برای برهم زدن امنیت انتخابات از «ممنوعیت هرگونه تجمع» قبل از آغاز رسمی تبلیغات انتخاباتی خبر داده بود.

بنا به گزارش‌ها همزمان از اطلاعات سپاه پاسداران ایران با تعدادی از روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای تماس گرفته شده و از آن‌ها خواسته شده است «محتوایی» در نقد برخی نامزدهای انتخابات منتشر نکنند در غیر این صورت برای آن‌ها مشکل‌ساز خواهد شد.
حسین رزاق، فعال رسانه‌ای، در همین راستا در توئیتر خود نوشته است: «فساد یعنی کارمندان یک کاندیدا در قوه‌ فعلی تماس بگیرند که اگر علیه ایشان در راه به‌دست گرفتن قوه‌ بعدی حرف بزنید با تمام قوا با شما برخورد می‌شود».

تهدید مسئولان نیروی انتظامی به سرکوب هر گونه اعتراض در حالی است که خبرهایی پیرامون برگزاری تجمعات در صورت رد صلاحیت برخی نامزدها به گوش می‌رسد.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان نیز در اظهاراتی بی‌سابقه درباره مشارکت مردم در انتخابات گفته بود که «عدم حضور مردم در انتخابات تاثیری در مشروعیت نظام ندارد.»

به باور کارشناسان سیاسی سخنان مقامات رسمی جمهوری اسلامی در رابطه با انتخابات ناظر بر توجیه کاهش نرخ مشارکت مردم در انتخابات پیش رو است.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران جمعه 28 خرداد برگزار خواهد شد.

طبق نظرسنجی‌ها، این دوره به دلایل متعدد سیاسی و اقتصادی شاهد کاهش شدید و معنادار رای‌دهندگان خواهد بود. در همین راستا شماری از فعالان سیاسی و اجتماعی با ایجاد کارزارهای متعدد، خواستار تحریم انتخابات شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید