آژانس انرژی اتمی: همچنان در حال نظارت بر مراکز هسته‌ای ایران هستیم

مهلت بازرسی‌ها در 21 می 2021 به پایان می‌رسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنج شنبه 20 مه 2021 اطلاع داده که توافق با ایران در زمینه بازرسی سایت‌های اتمی آن در حال اجرا است.
آژانس اضافه کرده در زمینه «اجرای تفاهمات موجود» در حال رایزنی با ایران است و بلافاصله «شورای حکام» را از نتایج به دست آمده در زمینه نظارت بر سایت‌های اتمی ایران آگاه خواهد کرد.
در ماه فوریه گذشته، آژانس توافق‌نامه موقتی برای بازرسی از مراکز اتمی ایران با طرف ایرانی به امضا رساند که در پایان این هفته منقضی می‌شود.
این موضوع در حالی مطرح می‌شود که روز پنج شنبه 20 مه 2021 نماینده روسیه در مذاکرات جاری دربارهٔ برنامه هسته ایران در وین گفته «واضح است که مذاکرات بازگشت به برجام، آنطور که مذاکره کنندگان انتظار داشتند، در 21 ماه جاری به پایان نمی‌رسد و تا رسیدن به نتیجه موفقیت‌آمیز ادامه خواهد یافت.»

ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران هم گفت: «مهلت سه ماهه ایران به آژانس بین المللی اتمی اول خرداد ماه به پایان می رسد و تاکنون خواسته ایران در مذاکرات تامین نشده است؛ نباید فرصت مجددی برای طرف مقابل در نظر بگیریم.»
از سوی دیگر خبرگزاری «فارس» به نقل از عباس عراقچی، مذاکره کننده ارشد ایران در وین نوشت که «مذاکرات تا بعد از 21 ماه مه ادامه خواهد یافت و انتظار داریم هفته آینده از سر گرفته شود.»
در این راستا، طرف‌های مذاکره کننده دربارهٔ پرونده هسته ای ایران در پایان دور جدیدی از مذاکرات برای بازگشت تهران و واشنیگتن به چارچوب توافقنامه 2015 در روز چهارشنبه گفتند؛ «پیشرفت قابل توجهی حاصل شد و علائم توافق بعدی در حال ظهور است.»
در این زمینه، انریکه مورا، دیپلمات اروپائی که ریاست کمیسیون مشترک برجام را به عهده دارد، در پایان آخرین دور از مذاکرات گفت: «طی چند روز گذشته پیشرفت زیادی داشته‌ایم اما هنوز هم باید روی مسایلی کار کنیم. هفته آینده برای ادامه مذاکرات باز خواهیم گشت. همه متعهد به دستیابی به توافق هستند.»
مورا در صفحه توییتر خود دربارهٔ «تفاهم مشترک» نوشته و به اقداماتی که باید «در ایالات متحده اتخاذ شود» اشاره کرده تا زمینه بازگشت به توافقنامه 2015 را فراهم کند و از دسترسی ایران به بمب اتمی ممانعت به عمل آورد. توافقنامه ای که بعد از خروج ترامپ از آن در سال 2018 همچنان معلق مانده‌است.
برای بازگشت به برجام لازم است که تفاهمی میان ایران و آمریکا که اکنون به شکل غیر مستقیم در مذاکرات حاضر است، صورت گیرد. به این معنی که از یک سو، تفاهمی دربارهٔ رفع تحریم‌های وضع شده در زمان ترامپ به عمل آید و از سوی دیگر، ایران تمام تعهدات خود در موافقنامه 2015 را به اجرا بگذارد.
در این میان، سه کشور اروپائی انگلیس، فرانسه و آلمان با صدور بیانیه‌ای اظهار داشتند «اکنون در دو محور تحریم‌ها و تعهدات ایران به برجام، چارچوب نهائی جهت توافق مورد انتظار در حال نمایان است. نتایج اکنون بسیار متفاوت‌تر از زمانی است که در آخرین بار میز مذاکره را ترک کردیم.»
اما این سه کشورنیز اضافه کردند که «نباید چالش‌های پیشرو را دست کم گرفت به ویژه وقتی که وارد جزئیات و پیچیدگی امور فنی می‌شویم.»
از سوی دیگر براساس گزارش خبرگزاری «ایرنا»، در داخل ایران، این «پیشرفت» در مذاکرات تأثیر مثبت خود را گذاشته‌است بطوری که حسن روحانی در یک سخنرانی تلویزیونی از «برداشتن گام‌های بزرگ» سخن به میان آورده‌است.
اما طرف آمریکائی در این زمینه بسیار محتاطانه برخورد نموده و جالینا پورتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به این بسنده کرده که «دو دور مذاکرات اخیر، گزینه‌های پیشرو برای ایران و آمریکا را مشخص کرده‌است که براساس آنها، دو طرف برای بازگشت به برجام، باید اتخاذ کنند.»
پیش‌بینی می‌شود که دور جدید مذاکرات در هفته آینده در پایتخت اتریش برگزار خواهد شد. اما قبل از آن، لازم است ایران «توافقنامه موقت» را تمدید کند که در فوریه گذشته با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منعقد کرده و تا آخر این هفته به پایان می‌رسد.
توافقنامه موقت که بر امور فنی دو جانبه تأکید می‌کند و در 21 فوریه گذشته به امضا رسید، به بازرسان سازمان ملل اجازه می‌دهد کار بازرسی میدانی خود را در مراکز اتمی ایران ادامه دهند. این در حالی است که مجلس شورای اسلامی با صدور تصویبیه ای، خواهان منع فعالیت آنها در ایران شده بود.
سه کشور اروپائی در بیانیه اخیر خود اظهار کرده‌اند که ایران باید به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این اجازه را در داخل ایران بدهد تا کار بازرسی خود را برحسب ضرورت انجام دهد. آنها در این بیانیه تأکید کردند که «ورود بازرسان آژانس به مراکز فعالیت اتمی ایران، شرط موفقیت تلاش هائی است که برای بازگشت به برجام، در حال حاضر مبذول می‌شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید