ادامه بلاتکلیفی کنشگر ایرانی-بریتانیایی در انفرادی سپاه

مهران رئوف ممکن است با حبس طولانی مدت در ایران مواجه شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مهران رئوف، کنشگر کارگری ایرانی-بریتانیایی که سال گذشته به اتهام «رهبری یک سازمان کمونیستی در ایران» بازداشت شد، ممکن است با حبس طولانی‌مدت مواجه شود.

مهران رئوف، در اکتبر 2020، همزمان با چندین فعال کارگری دیگر در کافه‌ای در تهران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. وی از آن زمان در زندان اوین به سر می‌برد. ماموران امنیتی با یورش به منزل او، پس از تفتیش، لوازم شخصی رئوف را توقیف کردند.

وکیل رئوف تنها یک بار موفق به دیدار وی شده، و آن هم در جریان جلسه دادرسی در ماه گذشته بوده که طی آن ایشان به جرائم نامعلوم امنیتی متهم شد. پرونده‌ای 200 صفحه‌ای که مسئولان به تیم حقوقی وی نشان داده‌اند، رئوف را به «رهبری یک گروه کمونیستی ممنوعه» متهم کرده است. این پرونده می‌تواند مهران رئوف را با حداقل 10 سال حبس مواجه کند.

به گزارش خبرگزاری «نشنال نیوز»، به گفته منابع آگاه، پس از آنکه نیروهای امنیتی وی را دستگیر کردند، منزلش در تهران را مورد تفتیش قرار داده و لپ‌تاپش را توقیف کردند، و از محتویات لپ‌تاپ برای پرونده‌سازی علیه وی استفاده می‌کنند.

کمپینی که از سوی فعالان کارگری برای آزادی این زندانی ایرانی-بریتانیایی تشکیل شده، در بیانیه‌ خود نوشته است مهران رئوف در تمام این مدت در بند «2الف» معروف اطلاعات سپاه در سلول انفرادی تحت بازجویی بوده است.

اعتصاب غذا

رئوف در اعتراض به بازداشتش اعتصاب غذا کرد، و ماه گذشته در برابر قاضی به وکیل خود گفت که برای تأمین مایحتاج ناچیزش در زندان اوین به کمک نیاز دارد. هواداران وی به دلیل ترس از وخیم شدن وضعیت سلامتی‌اش از دولت بریتانیا خواستار انجام معاینه پزشکی مستقل شده‌اند.

ستار رحمانی، از نزدیکان رئوف در همین رابطه به «نشنال نیوز» گفت: «ما از دوستان شنیده‌ایم که او وزن زیادی از دست داده و خیلی سالم به نظر نمی‌رسد. ولی نمی‌دانیم مشکلش چیست، چون قادر به صحبت با ما نیست.»

درخواست تجدید نظر

رئوف ماه آینده به دادگاه بازمی‌گردد تا مراحل قضایی بعدی را دنبال کند. انتظار می‌رود وكیل رئوف این هفته به‌منظور بازگرداندن وی به بند اصلی زندان قبل از آغاز مرحله دوم دادرسی‌اش، از مقامات زندان درخواست تجدید نظر كند.

سازمان «عفو بین‌الملل» اخیرا با انتشار فراخوانی خواستار آزادی بدون قید و شرط، مهران رئوف شد که صرفا به‌دلیل «تاکید بر حقوق انسانی و به واسطه فعالیت در حوزه حقوق کارگران»، در ایران بازداشت شده است.

این نهاد حقوق بشری از مقامات ایران خواست تضمین دهند که رئوف امکان دسترسی به کمک‌های کنسولی از سوی مقامات بریتانیا داشته باشد و ضمن تماس با خانواده در خارج از ایران، از وکیل انتخابی و کلیه مراقبت‌های پزشکی مورد نیاز برخوردار باشد.

بر اساس گزارش «مرکز حقوق بشر ایران»، رژیم ایران دستکم 15 زندانی دوتابعیتی را گروگان گرفته است. دستگیری این افراد به‌طور کلی شامل حبس انفرادی طولانی‌مدت و بازجویی‌ مداوم، بازداشتن از اعطای حق ملاقات کنسولی، محاکمات محرمانه و احکام طولانی برای جرائم امنیتی است. رژیم ایران اغلب از زندانی‌های دوتابعیتی به‌عنوان اهرمی برای چانه‌زنی در مذاکرات با کشورهای غربی و دیگر مقاصد سیاسی سوءاستفاده می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید