سه زندانی سیاسی اهوازی شکنجه و به مکان نامعلومی منتقل شدند

سازمان حقوق بشر اهواز از «رفتار غیرانسانی» با زندانیان در ایران خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اهرو، سازمان حقوق بشر اهواز روز دوشنبه 17 می 2021 با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد سه زندانی سیاسی عرب اهوازی شکنجه و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.


این سازمان به نقل از منابع خود در اهواز گزارش کرد « محمدعلی عموری، مختار آلبوشوکه و قاسم سنجری» در 29 آوریل 2021 در زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته و پس از آن به مکان نامعلومی منتقل شده‌ و از آن زمان تا کنون اطلاعی از سرنوشت آنها در دست نیست.

در بیانیه این سازمان درباره دلایل و چرایی این ضرب و شتم آمده: «این شکنجه و انتقال در پی درگیری و تعرض از سوی چند مجرم از جمله حسین پرکار (متهم به اختلاس های میلیاردی) و همدستش عدنان زابیه، و با تشویق مسئولان امنیتی زندان رخ داد. به نقل از این منابع، دو زندانی مجرم پیوسته با ایجاد درگیری ساختگی باعث یورش نیروهای امنیتی به بند زندانیان سیاسی می شدند که در آخرین مورد به ایجاد دعوای ساختگی با محمدعلی عموری، مختار آلبوشوکه و قاسم سنجری از زندانیان سیاسی عرب پرداخته و موجبات هجوم ماموران امنیتی و مضروب کردن آنها را فراهم ساختند.»

گفته شده که پس از ضرب و شتم شدید زندانیان سیاسی نامبرده، مقامات زندان بدون مداوا آنها را به مکانی نامعلوم منتقل کرده و حال آنها در زمان انتقال، به دلیل خونریزی و شکنجه بسیار وخیم گزارش شده است.

عموری و آلبوشوکه از فعالان عرب عضو موسسه فرهنگی الحوار (گفتگو) بودند که از سوی دادگاه انقلاب با اتهام‌های امنیتی ابتدا به اعدام و سپس با یک درجه تخفیف به حبس ابد محکوم شدند. سنجری نیز از فعالان سیاسی عرب است که به دلیل فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی‌اش به زندان محکوم شده است.
سازمان حقوق بشر اهواز برخوردهای صورت گرفته با این زندانیان را « رفتارهای غیر انسانی» توصیف و به شدت محکوم کرد. اهرو همچنین از سازمان‌های بین المللی و فرستاده ویژه حقوق بشر در امور ایران خواست که ضمن محکومیت «آزار سیستماتیک زندانیان سیاسی در ایران»، مقامات ذیربط را ملزم به رعایت حقوق زندانیان نماید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید