ایران: توافق بشود یا نشود دسترسی فراپادمانی به آژانس داده نخواهد شد

خطیب‌زاده تاکید کرد که مذاکرات هسته‌ای با کندی پیش می‌رود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران با اشاره به ادامه مذاکرات اتمی تهران با قدرت‌های جهانی در وین، تاکید کرد که ایران در هر دو حالت توافق یا عدم توافق امکان دسترسی فراپادمانی به آژانس نخواهد داد.

خطیب زاده، روز دوشنبه 27 اردیبهشت 1400، در کنفرانس خبری با اشاره به این که گفت‌وگوهای اتمی در سه کارگروه هسته‌ای، رفع تحریم‌ها و ترتیبات اجرایی در حال پیگیری است، اظهار داشت: «گفت‌وگوها ادامه دارد. توافق اولیه وجود ندارد و هیچ توافقی صورت نمی‌گیرد مگر اینکه درباره همه چیز توافق صورت گرفته باشد.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران ضمن تاکید بر وجود «کندی» در مذاکرات و احتمال بازگشت هیات‌های مذاکره کننده به پایتخت‌ها برای رایزنی با مقامات عالی، گفت: «درصد بسیار بالایی از جاهای خالی (براکت‌ها) در کارگروه‌ها تکمیل شده است و البته آن‌چه مانده قابل توجه است.»

تعهدات فراپادمانی در هر حالتی صورت نخواهد گرفت

او در پاسخ به پرسشی درباره پایان مهلت توافق بین ایران و آژانس، ضمن اشاره به عدم دسترسی فراپادمانی آژانس به سایت‌های اتمی ایران ابراز داشت: «اگر مذاکرات در مسیر درستی باشد شاید این تصمیم داخلی [تمدید مدت توافق میان ایران و آژانس] گرفته شود، ولی در هر دو صورت دسترسی‌های فراپادمانی به آژانس داده نخواهد شد.»

ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توافق کرد تا 21 می (31 اردیبهشت 1400) به توافقی جدید در رابطه با برنامه اتمی و لغو تحریم‌ها دست یابد. در غیر این صورت تهران ضمن خروج از پروتکل الحاقی، امکان دسترسی بازرسان بین‌المللی به سایت‌های اتمی خود را نخواهد داد.

برخی از مقامات ایرانی از جمله عراقچی، رئیس تیم مذاکره‌کننده ایران در وین اظهار امیدواری کردند که در صورت گشایش در مذاکرات کنونی، مدت زمان توافق میان ایران و آژانس تمدید خواهد شد.

منابع اروپایی، پنج‌شنبه 23 اردیبهشت به «العربیه» گفتند که تا کنون گشایشی در این مذاکرات رخ نداده و موضوع تحریم‌ها این گشایش را به تعویق انداخته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size