ویدیو؛ تجمع خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکرانی و شکایت علیه فرماندهان نظامی

شعار خانواده‌ها: «ای ظریف ماله‌کش.. علاج کن، علاج کن»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

تعدادی از خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی روز یکشنبه 26 اردیبهشت در برابر سازمان قضایی نیروهای مسلح ایران در تهران تجمع کرده و شکایتی علیه حسین سلامی، علی شمخانی و محمدحسین باقری به عنوان سه متهم اصلی این حادثه امضاء کردند.

ویدیوهای منتشر شده از این تجمع نشان می‌دهد اعضای این خانواده‌ها ضمن سر دادن شعارهایی همچون «ای ظریف ماله‌کش،‌ علاج کن، علاج کن»، وزیر امور امور خارجه ایران را به لاپوشانی این جنایت متهم کردند.

این شعار برگرفته از فایل صوتی فاش شده از اوست که در آن می‌گوید در پی «علاج کردن» پرونده سرنگونی هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه پاسداران در بامداد 18 دی 1398 بود.

ظریف در این فایل صوتی گفته بود: «چهارشنبه صبح هواپیمای اوکراینی را زدند. من ظهر جمعه رفتم جلسه ویژه‌ای که دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی برگزار کرد. عرض کردم دنیا می‌گوید به هواپیما موشک خورده است. اگر واقعا موشک خورده است بگویید ببینیم ما چطور می‌توانیم آن را علاج کنیم. خدا شاهد است، آن‌گونه با من برخورد کردند که انگار من کفر ابلیس گفتم ... صبح پنجشنبه آقایان می‌دانستند موشک خورده است یا بعدازظهر چهارشنبه.»

تلویح ظریف به سرنگونی عمدی

شبکه خبری «سی.بی.‌سی» کانادا در آخرین ساعات روز سه‌شنبه 9 فوریه 2021، گزارشی به صورت اختصاصی منتشر کرده که در آن گفته می‌شود دولت و آژانس امنیت کانادا در حال بررسی یک فایل صوتی هستند که در آن ظریف، درباره احتمال عمدی بودن سرنگونی هواپیمای اوکراینی سخن می‌گوید.
طبق این گزارش «سی‌.بی.‌سی» فردی که «محمدجواد ظریف» تشخیص داده شده، در این فایل می‌گوید این به هیچ وجه نامحتمل نیست که دو یا سه نفر تعمدا هواپیما را سرنگون کرده باشند. ظریف در این فایل صوتی از امکان نفوذی بودن این افراد سخن گفته است.
وزیر خارجه ایران همچنین در این فایل صوتی گفته است که حقیقت هیچ‌وقت از سوی ارشدترین مقامات سیاسی و نظامی ایران آشکار نخواهد شد.
ظریف در فایل مذکور ادامه می‌دهد: «دلایل فراوانی برای این پنهان‌کاری وجود دارد: «آن‌ها هیچ وقت حقیقت را به اطلاع ما نرساندند. زیرا در این صورت منافذی در سیستم دفاع کشور باز می‌شود که به نفع کشور نیست که بیان شوند.»

اجساد قربانیان هواپیمای اوکراینی
اجساد قربانیان هواپیمای اوکراینی

ایران برخورد موشک به هواپیما را رد کرد

دفتر بررسی سوانح و حوادث هوایی ایران روز چهارشنبه 17 مارس 2021، گزارشی تحت عنوان «گزارش نهایی»، درباره حادثه سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی توسط سپاه پاسداران را منتشر کرد و مدعی شد که هیچ‌کدام از دو موشک شلیک شده به هوایپما اصابت نکرده‌اند، موشک اول در مجاورت هواپیما منفجر شده و اصابت موشک دوم هم از نظر فنی ناممکن است زیرا هواپیما پیش از آنکه موشک دوم به آن اصابت کند، به زمین برخورد کرده و منفجر شده بود.
در گزارش 283 صفحه‌ای که به دو زبان فارسی و انگلیسی منتشر شد، آمده که «شلیک دو موشک زمین به هوای پدافند هوایی به سمت هواپیمای UPS-PSR به شماره پرواز #PS752، انفجار سرجنگی موشک اول در مجاورت هواپیما و آسیب به سیستم‌های هواپیما و گسترش این آسیب، منجر به برخورد هواپیما به زمین و انفجار آن شد.»
در این گزارش ادعا شده که موشک دوم شلیک شده اما به هواپیما اصابت نکرده و«اطلاعات ثبت شده در سامانه دفاع هوایی، حاکی از عدم موفقیت موشک دوم است » و «با توجه به قطع شدن ضبط کننده داده‌های پروازی و ضبط کننده صداهای کابین، قبل از زمان محتمل برای فعال شدن موشک دوم، نشانه‌ای از نحوه اثر موشک دوم از اطلاعات ضبط کننده‌ها قابل استحصال نیست.»

خانواده‌ قربانیان هواپیمای اوکراینی: ایران قوانین بین‌المللی را به مضحکه گرفته‌است
خانواده‌ قربانیان هواپیمای اوکراینی: ایران قوانین بین‌المللی را به مضحکه گرفته‌است

«سه دقیقه و چهل و دوثانیه‌ات رو به من بده»

«انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز 752»، در روزهای گذشته با به راه‌انداختن کمپینی از همه کسانی‌که شواهد و مدارکی درباره سرنگونی این هواپیما دارند، درخواست کرد این مدارک را منتشر کرده و یا در اختیار این انجمن قرار دهند.

علیرضا قندچی یکی از بازماندگان قربانیان این پرواز که همسر و دو فرزندش را در این حادثه از دست داده با انتشار ویدئویی، گفت سه دقیقه و چهل و دو ثانیه طول کشیده تا این هواپیما سقوط کند و او و اعضای انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز 752 در پی یافتن مدارک و شواهدی از این زمان هستند و می‌خواهند بدانند در این فاصله زمانی چه گذشته است.

قربانيان هوا\يماي اوكرايني
قربانيان هوا\يماي اوكرايني
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size