رکورد شکنی تورم در ایران طی 75 سال اخیر

افزایش 50 درصدی قیمت نان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک نماینده مجلس ایران با انتقاد از نامزدی اعضای دولت حسن روحانی، دستاورد آنها را شکستن رکورد طی 75 سال اخیر در تورم اعلام کرد.

احسان خاندوزی، نماینده مجلس ایران، روز یک شنبه 26 اردیبهشت، در پیامی توییتری نوشت: «به تازگی رکورد 75 ساله تورم در ایران شکسته شد؛ اگر غیر از این است، بانک مرکزی گزارش فروردین 1400 را منتشر کند.»

خاندوزی گفته که ایران فقط در سال‌های «اِشغال»، در دوران جنگ جهانی دوم شاهد تورم بالاتر از 50 درصد بوده است.

او با اشاره به نامزدی تعدادی از اعضای دولت روحانی در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو در ایران، به انتقاد از آنها پرداخت و نوشت: «با این وجود،‌ اعضای دولت آقای روحانی به جای ثبت نام برای دولت آینده آیا نباید خجالت زده باشند؟»

در جریان نام‌نویسی برای انتخابات ریاست جمهوری ایران که در 28 خرداد 1400 برگذار خواهد شد، چندین عضو دولت روحانی از جمله اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری، محمد شریعتمداری، وزیر کار و عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران داوطلب انتخابات شدند.

پیشتر مرکز آمار ایران با اشاره به تورم حدود 39 درصدی کشور در فروردین 1400، تورم نقطه‌ای برای فقیرترین دهک کشور را 50.3 درصد اعلام کرده بود.

مرکز آمار ایران، با بیان این که تورم کالاهای غیر خوراکی فقرا در فروردین 1400 رقم 37.2 درصد بوده از افزایش فوق‌العاده تورم کالاهای خوراکی برای آسیب‌پذیرترین قشر جامعه سخن گفته و اعلام کرده بود: «تورم نقطه‌ای خوراکی‌ها در حالی برای پایین‌ترین دهک برابر با 63.4 درصد بوده‌ که این میزان برای بالاترین دهک درآمدی 61.3 درصد گزارش شده‌ است.»

این آمارها نشان می‌دهند که فشار تورمی به‌ویژه در کالاهای خوراکی که ضروری‌ترین کالا است به فقیرترین و محرومترین اقشار جامعه وارد می‌شود.

افزایش لجام گسیخته تورم و گرانی‌های سرسام‌آور در ایران باعث افزایش اعتراضات اجتماعی به‌ویژه اعتراض کارگران، بازنشستگان، معلمان و سهامداران بورس در ماه‌های اخیر شده است.

افزایش قیمت کالاهای اساسی

در همین رابطه، خبرگزاری‌های داخلی ایران، روز 25 اردیبهشت، از افزایش قیمت روغن به درخواست یکی از شرکت‌های تولیدی خبر دادند. این خبرگزاری‌ها بدون ذکر نام آن شرکت اعلام کردند انواع روغن مایع 35 درصد و انواع روغن جامد 30 درصد افزایش قیمت خواهد یافت.

در راستای افزایش قیمت‌ها در ایران، حجت الله نصیری، رئیس اتحادیه نانوایان کرج نیز از افزایش 50 درصدی قیمت نان خبر داد.

وی توضیح داد: «با رایزنی‌های صورت گرفته در نهایت مصوب شد که امسال نرخ انواع نان حدود 50 درصد افزایش یابد که این افزایش به صورت غیر رسمی اعمال شده و چند روزی است که نانوایان نان را با نرخ جدید به فروش می‌رسانند.»

گفتنی است که افزایش لگام‌گسیخته تورم و گرانی‌های سرسام‌آور در ایران باعث افزایش اعتراضات اجتماعی بویژه اعتراض کارگران، بازنشستگان، معلمان و سهامداران بورس در ماه‌های اخیر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size