احتمال آغاز پیک پنجم کرونا در ایران

افزایش چشمگیر تعداد جان‌باختگان نسبت به روزهای گذشته

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

علی‌رغم آن‌که رسانه‌های داخلی از سیر نزولی کرونا در روزهای گذشته خبر می‌دهند، افزایش آمار جان‌باختگان یکشنبه 16 می 2021 حکایت از آن دارد که نه تنها این همه‌گیری، بر خلاف ادعای مسئولان ایران، تحت کنترل درنیامده بلکه کشندگی ویروس در کشور هم چنان در اوج قرار دارد و پیک پنجم آن در راه است.

بر اساس آمار «رسمی»، در 24 ساعت گذشته 303 نفر دیگر در ایران بر اثر ابتلا به کووید 19 جان باخته‌اند که این رقم نسبت به تعداد فوتی‌های دو روز پیش که 200 نفر اعلام شده بود بیش از 100 نفر افزایش یافته است. در همین راستا رسانه‌های داخلی می‌گویند «اغلب کارشناسان با درنظر گرفتن ورود انواع جهش یافته ویروس به داخل کشور و البته جهش‌های احتمالی ویروس داخل خود کشور تاکید دارند عبور از پیک چهارم بسیار شکننده است و باید مراقب آتش زیر خاکستر ویروس و احتمال آغاز پیک پنجم باشیم.»
علیرضا رییسی، سخنگوی ستاد مقابله با کرونا شامگاه شنبه، 25 اردیبهشت با حضور در یک برنامه تلویزیونی گفته است «در حال حاضر فقط سه شهر در وضع قرمز و بیشتر شهرهای کشور در وضع نارنجی هستند یعنی پر خطر می‌باشند که کوچک‌ترین غفلت ممکن است موجب بروز وضع قرمز شود.»
رییسی هم‌چنین درباره موضوع احتمال گسترش ویروس هندی-کالیفرنیایی یا آفریقای جنوبی با اشاره به افزایش قدرت بیماری‌زایی و سرایت انواع ویروس‌های جهش‌یافته تاکید کرده «رصد و دقت در میزان آلودگی یا نوسان‌های آماری در استان‌های جنوب شرقی کشور، هرمزگان، بوشهر، سیستان و بلوچستان تعیین کننده است».
به گفته سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، روند نزولی چشمگیری در این استان‌ها وجود ندارد و تاکنون «60 مورد مبتلا به ویروس‌های جهش‌یافته» در آن‌جا شناسایی شده است.


روند کند واکسیناسیون


بی‌برنامگی و کندی واکسیناسیون در ایران انتقادات زیادی را در پی داشته است. پس از حاشیه‌های فراوان درباره ورود واکسن و تزریق آن به مقامات و خانواده‌های آنان، رییسی در ادامه مصاحبه خود ادعا کرده «مسئولان کشور هنوز واکسن نزده‌اند». او هم‌چنین با اشاره به این‌که 200 میلیون دز واکسن تقلبی در دنیا وجود دارد به مردم توصیه کرده «به واکسن‌هایی که در ناصر خسرو حتی با مبالغ بالا به فروش می رسد اعتماد نکنند.»
گفتنی است پیش‌تر خبر سوءاستفاده مدیران شورا و شهرداری آبادان از سهمیه واکسن پاکبانان این استان، اخبار واکسینه شدن خارج از نوبت منشی مطب‌ها و افراد خانواده برخی از مقامات خبرساز شده و «واکسن‌خواری» معضل جدید اجتماعی در ایران لقب گرفته بود.
بر اساس گزارش رسانه‌های ایران تا کنون یک میلیون و 899 هزار و 22 نفر دوز اول واکسن کرونا و 370 هزار و 731 نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده‌اند که بنا بر این آمار مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به دو میلیون و 269 هزار و 753 دوز رسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید