کاندیدای اهل سنت: کسی نمی‌تواند مرا به خاطر مذهبم از ورود به انتخابات منع کند

درگیری لفظی داوطلبی با لباس و زبان کُردی با مأموران حراست وزارت کشور

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های ايران صبح روز جمعه گزارش دادند ستاد انتخابات کشور شاهد درگیری لفظی داوطلبی با لباس و زبان کُردی با مأموران حراست وزارت کشور و نیروهای انتظامی مستقر در آنجا بود که تلاش می‌کرد خود را به خبرنگاران برساند و «حرف دل» خود را بگوید.
به گزارش سایت «فرارو»، او پس از اندکی بحث و جدل چند دقیقه‌ای در سالن اصلی ستاد انتخابات، مقابل دوربین جمعی از اصحاب رسانه قرار گرفت و تأکید کرد: «من هم شیعه‌ام و هم سنی. من همان‌قدر به ولایت فقیه اعتقاد دارم که شورای نگهبان به آن معتقد است. کسی نمی‌تواند من را به خاطر مذهبم از ورود به انتخابات منع کند.»
این حرکت نمادین از سوی این داوطلب کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری به این دلیل صورت گرفته که طی ۴۲ سال گذشته نهادهای مسؤول برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران اجازه نداده‌اند کسی از میان اهل سنت کشور نامزد منصب ریاست جمهوری شود. طبق اصل ۱۱۵ قانون اساسی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری باید معتقد به مذهب رسمی کشور باشد که مطابق با اصل ۱۱۲ قانون اساسی مذهب رسمی کشور شیعه جعفری اثنی عشری قلمداد شده‌است.
علاوه بر این در بعضی مواقع احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان پا را از این فراتر نهاده و دیگر اقلیت‌های مذهبی را حتی از نامزد شدن برای شوراها ممنوع کرده‌است. بعنوان مثال چند سال پیش،جنتی با صدور ابلاغیه ای از «مراجع ذی‌ربط» خواست که در مناطق دارای اکثریت مسلمان از تأیید صلاحیت نامزدهای اقلیت‌های مذهبی در انتخابات شوراها نیز جلوگیری به عمل آورند.
این تبعیض بر اقلیت‌های قومی و مذهبی در جمهوری اسلامی به جائی رسیده‌است که بسیاری از اهل سنت در یک حرکت اعتراضی تصمیم گرفتند در انتخابات پیشرو شرکت نکنند. مولوی عبدالحمید امام جمعه زاهدان و یکی از رهبران با نفوذ اهل سنت ایران طی سخنان در روز عید فطر، ضمن اشاره به تبعیض‌ها و ظلم‌ها علیه مردم سنی کشور و وعده‌های اجرا نشده مسؤولین، اعلام کرد: «نخست وعده‌های خود را نسبت به مردم اهل سنت عمل کنید، سپس ما در انتخابات شرکت می‌کنیم.»
بسیاری از ناظران امور ایران، این سخنان مولوی عبدالحمید را به معنای تحریم انتخابات 1400 تعبیر کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید