ابهام در مذاکرات برجام؛ سفر ظریف به وین لغو شد

تحریم‌ها همچنان گره اصلی مذاکرات است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه اتریش روز شنبه اعلام کرد سفر جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به وین لغو شد. ظریف قرار بود از اسپانیا راهی وین، پایتخت اتریش شود.

اتریش اعلام کرد تغییر برنامه سفر ظریف به وین، خدشه‌ای به روابط دو کشور وارد نمی‌کند و گفتگوها با تهران همچنان ادامه دارد.

برخی رسانه‌های اتریشی لغو سفر ظریف به وین را با برافراشته شدن پرچم اسرائیل بر فراز ساختمان وزارت امور خارجه اتریش مرتبط دانستند، اما منابع آگاه گفتند که دلیل این موضوع گره خوردن مذاکرات و کاهش احتمال توافق است.

ظریف پیشتر اعلام کرده بود که سفر اروپایی‌اش ارتباطی با مذاکرات هسته‌ای ندارد و این یک سفر از پیش برنامه‌ریزی‌شده بود.

همزمان دور چهارم گفتگوهای هسته‌‌ای برای نهمین روز متوالی ادامه دارد تا شاید بتوان پیش از 21 می 2021 به توافق رسید، هرچند امیدها برای رسیدن به توافق کاهش یافته است. ایران اعلام کرده که در 21 می به همکاری خود با بازرسان بین‌المللی پایان می‌دهد.

همزمان با ادامه گفتگوهای هسته‌ای در وین، منابع اروپایی روز پنج‌شنبه 13 می 2021 به «العربیه» گفتند که تا کنون گشایشی در این مذاکرات رخ نداده و موضوع تحریم‌ها این گشایش را به تعویق انداخته است.

این منابع اروپایی به «العربیه» گفتند: «با رخ دادن گشایشی در مذاکرات فاصله داریم و اگر این گشایش صورت گیرد، مذاکرات به پایان خواهد رسید.»

در این دور از گفتگوها رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای هم به یکی از جلسات مذاکرات دعوت شده تا از دانش او در زمینه تعهدات مربوط به برنامه هسته‌ای استفاده شود.

پیشتر گزارش‌هایی درباره اختلافات در مذاکرات منتشر شده بود و میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین حصول پیشرفت در مذاکرات برجامی وین تا ضرب‌الاجل 21 می را امری «دشوار اما انجام‌شدنی» توصیف کرده بود.

شبکه انگلیسی‌زبان «پرس‌تی‌وی» ایران مدعی شد که مذاکرات هسته‌ای میان ایران و کشورهای غربی در وین، پایتخت اتریش به بن‌بست خورده و این موضوع در نتیجه مخالفت آمریکا با درخواست ایران برای برداشتن همه تحریم‌ها رخ داد.

این شبکه بدون اشاره به اصرار ایران برای برداشته شدن تحریم‌ها به صورت یکجا و کامل، مدعی شد که «آمریکا با اصرار بر عدم لغو 500 تحریم برجامی، عامل گره خوردن مذاکرات در وین است.»

در گزارش «پرس‌تی‌وی» ادعا شده که «باقی ماندن تحریم این 500 نهاد و فرد باعث می شود که ایران نتواند از منافع اقتصادی برجام استفاده کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید