سناتور مک‌کانل: بایدن نباید با بازگشت به برجام به ایران پاداش دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سناتور میچ مک‌کانل، رهبر جمهوری‌خواهان کنگره آمریکا روز جمعه 14 می 2021 با تاکید بر اینکه ایران فعال‌ترین کشور جهان در زمینه حمایت از ترور است، که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا نباید با بازگشت به توافق هسته‌ای به ایران پاداش دهد.

مک‌کانل در صفحه توئیترش نوشت: «ایران فعال‌ترین کشور جهان در زمینه حمایت از ترور است. موشک‌هایی که روی اسرائیل می‌بارند، دارای اثر انگشت ایران هستند. مشابه همین حملات علیه عرب‌ها و آمریکایی‌ها انجام می‌دهند. بنابراین دولت بایدن نباید با کاهش تحریم‌ها و یا بازگشت به توافق هسته‌ای، به این رفتارها پاداش بدهد.»

سناتور مایک گالاگر هم انتشار تصویری از موشک‌باران اسرائیل توسط جنبش حماس، نوشت: «این تصویری خیره‌کننده است که به ما یادآوری می‌کند چرا آمریکا باید با قدرت در کنار اسرائیل بایستد، در حالی که حماس (یک گروه تروریستی) و ایران (بزرگترین حکومت حامی تروریسم در جهان) می‌کوشند نزدیکترین متحد آمریکا در خاورمیانه را از روی نقشه بزدایند.»

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا هم تاکید کرد که سیاست خارجی ضعیف، «تروریست‌ها را ترغیب کرده و جهان را ناامن‌تر می‌کند.»

او گفت که رهبران آمریکا باید به روشنی اعلام کنند «ما کاملا واضح در کنار دوست و همپیمان‌مان اسرائیل می‌ایستیم.»

پیشتر چهل و چهار سناتور جمهوری‌خواه چهارشنبه 22 اردیبهشت در نامه‌ای به جو بایدن، رییس جمهور آمریکا، به دلیل حمایت مالی و تسلیحاتی ایران از گروه‌ فلسطینی «حماس» در غزه، خواهان توقف مذاکرات توافق هسته‌ای برجام شدند.

به گزارش سایت «واشینگتن فری بیکن» این سناتورها در نامه خود با اشاره به درگیری‌های چند روز اخیر بین اسرائیل و فسلطینی‌ها متذکر شدند «در حملات موشکی دو روز گذشته‌ سازمان تروریستی حماس که بودجه آن‌ها از طرف ایران تامین می‌شود، غیرنظامیان و شهرهای اسراییلی از جمله قدس هدف قرار گرفته است.»

آن‌ها در ادامه این نامه با تاکید بر ضرورت اقدام دولت جو بایدن در پاسخگو کردن مقامات ایران درباره حملات حماس به اسراییل، نوشته‌اند «این مسئله نگران‌کننده است زیرا اعضای دولت شما در حال حاضر در وین و در حال مذاکره با اصلی‌ترین دولت حامی تروریسم در جهان است.»

در این نامه با اشاره به گفتگوهای جاری در وین بر پایان دادن «فوری» مذاکرات تاکید شده و آمده است عدم لغو هرگونه تحریمی تعهد راسخ آمریکا را نسبت به نزدیکترین متحدمان در منطقه نشان خواهد داد.

گفتنی است سناتورهای سرشناسی نظیر تام کاتن، تد کروز، دن سالیوان، جان کورنین و جیم ریش و جان کندی این نامه را امضا کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید