احمدی نژاد خودش را یک «لیبرال دموکرات» معرفی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق ایران و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام که نامزد انتخابات ریاست جمهوری پیش رو شده است، خودش را «لیبرال دموکرات» معرفی کرده است.

احمدی‌نژاد که با شماره 73 ماهنامه «اندیشه پویا» گفت‌وگو کرده خود را یک لیبرال دموکرات نامیده، مفهومی که تضادی ماهوی با اصل نظام جمهوری اسلامی دارد و بسیاری از افراد و گروه‌های سیاسی تنها به دلیل ظن تمایل به این مفاهیم از سپهر سیاسی کاملا حذف شدند.

رئیس جمهوری پیشین ایران در این مصاحبه ادعا کرده که از اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری و رئیس اسبق مجمع تشخیص مصلحت نظام دفاع کرده است «چون تخریب او ناجوانمردانه و نامردی بود.»

احمدی‌نژاد که چهارشنبه با حضور ده‌ها هوادار خود برای نام‌نویسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران در وزارت کشور حضور یافت، در سخنانی تهدید کرد که اگر رد صلاحیت شود نه در انتخابات شرکت می‌کند و نه از کسی حمایت می‌نماید.

اعلام صریح گرایش «لیبرال دموکرات» و تهدید شورای نگهبان به «تحریم انتخابات» در صورت رد صلاحیت، چرخش روشنی در مواضع احمدی‌نژاد به شمار می‌رود که چالشی مهم برای نظام جمهوری اسلامی و دستگاه‌های نظارتی حکومت ایجاد کرده است.

لیبرال دموکراسی و پروژه عدالت‌خواهانه احمدی‌نژاد

احمدی‌نژاد که دائم دولت‌های پیش و پس از خود و حتی نهادهای وابسته به رهبر جمهوری اسلامی و بیت او را به پیگیری و اجرای برنامه‌های اقتصادی و سیاست‌های غیر عادلانه متهم می‌کند و این برنامه‌ها را توصیه نهادهای لیبرالی چون‌ بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول می‌دانست، اکنون در چرخشی روشن به سمت لیبرال دموکراسی متمایل شده است.

مهمترین انتقاد او‌ به هاشمی رفسنجانی و حتی حزب «کارگزاران سازندگی» وابسته به رفسنجانی از منظر نقد به سیاست‌های لیبرالی و ضد عدالت‌خواهانه بود که به نظر می‌رسد معرفی خود به عنوان «لیبرال دموکرات» یک عقب‌نشینی آشکار حداقل در سطح گفتمانی برایاحمدی نژاد بحساب می‌آید.

البته لیبرال دموکراسی شاخص‌های دیگری هم دارد که شاید احمدی‌نژاد در نقد حاکمیت جمهوری اسلامی و نظریه ولایت فقیه نظر به آنها داشته است. از مهمترین این شاخص‌ها «نفی پدرسالاری» بوده که جایگاه رهبران منزه و غیر قابل نقد را به‌شدت مخدوش می‌کند.

احمدی نژاد تحریم می‌کند

سخنان احمدی‌نژاد پس از نام‌نویسی در انتخابات ریاست جمهوری درباره «تحریم انتخابات» در صورت رد صلاحیت، سیستم انتخاباتی جمهوری اسلامی را به چالشی مهم کشانده است.

«تحریم انتخابات» در جمهوری اسلامی از آن جهت به «تابو» تبدیل شد که این نظام «مشروعیت» خود را به «نرخ مشارکت» پیوند زد و هر گونه عدم مشارکت را نه یک حرکت اعتراضی بلکه مشروعیت‌زدایی از اصل نظام و براندازی توصیف کرد.

بدین دلیل وقتی احمدی‌نژاد از تحریم انتخابات سخن می‌گوید میان «مبانی مشروعیت» در نظام جمهوری اسلامی و «مشارکت» درانتخابات «گسست» ایجاد می‌کند. در چنین وضعیتی احمدی‌نژاد به یک اپوزیسیون برانداز بیشتر شباهت پیدا می‌کند تا یک رئیسجمهوری سابق که تمایل به مشارکت مجدد در انتخابات دارد.

از این منظر «رد صلاحیت» احمدی‌نژاد دلیلی بر هر چه تنگ‌تر شدن رقابت سیاسی حتی در میان طبقه حاکمه نظام جمهوری اسلامیاست و می‌تواند به کاهش نرخ مشارکت و ادامه مشروعیت زدایی بیشتر منجر شود.

از سویی دیگر تایید صلاحیت احمدی‌نژاد می‌تواند نشانه ترس از تهدید او و ضعف نظام جمهوری اسلامی بشمار رود و سابقه‌ای مهم در کنش سیاسی انتخاباتی میان نامزدهای انتخابات ایجاد کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید