منابع اروپایی: گشایشی در مذاکرات وین صورت نگرفته است

اختلاف بر سر جزییات تحریم‌ها است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با ادامه گفتگوهای هسته‌ای در وین، منابع اروپایی روز پنج‌شنبه 13 می 2021 به «العربیه» گفتند که تا کنون گشایشی در این مذاکرات رخ نداده و موضوع جزییات تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران این گشایش را به تعویق انداخته است.
این منابع گفتند: «با رخ دادن گشایشی در مذاکرات فاصله داریم و اگر اختلافات درباره تحریمها حل شود، مذاکرات به پایان خواهد رسید.»

نقطه محوری

به گفته این منابع مذاكرات به نقطه محوری رسیده و مساله تعهدات هسته‌ای ایران مطرح و مشخص شده كه ایران باید چه گام‌هایی بردارد.»
همزمان اعلام شد که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای به یکی از جلسات مذاکرات دعوت شده تا از تجربیاتش او در زمینه تعهدات مربوط به برنامه هسته‌ای استفاده شود.
یک منبع نزدیک به وزارت امور خارجه آمریکا هفته گذشته گفت که برداشتن بخش بزرگی از تحریم‌ها، یکی از گزینه‌های پیش روی دولت آمریکاست. با این حال پانزده سناتور جمهوری‌خواه، طی نامه‌ای خطاب به سه گروه بزرگ تجاری و مالی آمریکا هشدار دادند در صورت لغو تحریم‌های رژیم ایران توسط دولت جو بایدن به‌منظور احیا برجام، این سازمان‌ها باید از سرمایه‌گذاری در ایران خودداری کنند.
در متن نامه آمده است: «ممكن است شركت‌های زیرمجموعه شما حذف بالقوه تحریم‌های آمریكا علیه ایران را فرصتی سودآور تلقی کنند، ولی حرف ما را بپذیرید؛ آنها نباید اینطور فکر کنند. اگر تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران موقتاً لغو شد، و این شركت‌ها تصمیم گرفتند دوباره وارد بازار ایران شوند، نه تنها با یک رژیم فاسد و دمدمی‌مزاج وارد معامله خواهند شد، كه در كارهایی سرمایه‌گذاری می‌كنند كه محكوم به شكست است.»

مذاکرات وین
مذاکرات وین
Advertisement

از سوی دیگر، میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین حصول پیشرفت در مذاکرات برجامی وین تا ضرب‌الاجل 21 می (31 اردیبهشت ماه) را امری «دشوار اما انجام‌شدنی» توصیف کرد.
اولیانوف، روز چهارشنبه 22 اردیبهشت، گفت:«برخی تحلیلگران ابراز تردید کرده‌اند که در ماه جاری بتوان به توافقی برای احیای برجام دست پیدا کرد. این یک نتیجه‌گیری عجولانه است».
در همین راستا، منابع اروپایی مشارکت‌کننده در مذاکرات وین به «العربیه»، گفته‌اند که طی ده روز باقیمانده از مهلت توافق فنی موقت بین تهران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بعید به نظر می‌رسد توافقی بین طرفهای مذاکره‌کننده صورت بگیرد. این منابع گفته‌اند که بسیاری از جزئیات هنوز نیاز به بحث و گفتگو دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید