مذاکرات وین؛ شانس رسیدن به توافق پنجاه درصد کاهش یافت

عراقچی: ازسرگیری اجرای پروتکل الحاقی مستلزم رفع تحریم‌‌ها است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین حصول پیشرفت در مذاکرات برجامی وین تا ضرب‌الاجل 21 می (31 اردیبهشت ماه) را امری «دشوار اما انجام‌شدنی» توصیف کرد.

اولیانوف، روز چهارشنبه 22 اردیبهشت، گفت:«برخی تحلیلگران ابراز تردید کرده‌اند که در ماه جاری بتوان به توافقی برای احیای برجام دست پیدا کرد. این یک نتیجه‌گیری عجولانه است».

در همین راستا، منابع اروپایی مشارکت‌کننده در مذاکرات وین به «العربیه»، گفته‌اند که طی ده روز باقیمانده از مهلت توافق فنی موقت بین تهران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بعید به نظر می‌رسد توافقی بین طرفهای مذاکره‌کننده صورت بگیرد. این منابع گفته‌اند که بسیاری از جزئیات هنوز نیاز به بحث و گفتگو دارند.

نماینده روسیه در ادامه، پیرامون روند پیشرفت مذاکرات در وین گفت: «گفت‌وگوهای وین پیشرفت‌هایی داشته است و مذاکره‌کنندگان به دنبال تکمیل هرچه سریع‌تر این فرایند هستند. امیدواریم تا 21 می این اتفاق بیافتد. دشوار اما انجام‌شدنی است».

دور چهارم مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در وین، روز جمعه هفته گذشته آغاز شد اما به گفته شرکت کنندگان پیشرفت‌های اندکی در زمینه چگونگی رفع اختلافات برای لغو تحریم‌های ایالات آمریکا در قبال محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران حاصل شده است.

عباس عراقچی، مذاکره کننده ایران در گفت‌وگوهای وین، امروز در توییتی در این رابطه نوشت: «از سرگیری اجرای پروتکل الحاقی توسط ایران مستلزم رفع تحریم‌ها است. ما علاقمندیم این کار تا قبل از 31 اردیبهشت انجام شود، البته اگر مقدور باشد.»

او اضافه کرد «ما جدی و مصمم هستیم، و حتی از همین فردا آماده‌ایم که اگر تحریم‌ها به شکلی که قابل راستی‌آزمایی باشد برداشته شوند، به اجرای کامل برجام برگردیم.»

احتمال تمدید زمان بازرسی آژانس

پیشتر عراقچی و وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا، در خصوص احتمال تمدید توافق ماه فوریه ایران و آژانس بعد از تاریخ 21 می، خبر داده بودند.

در واکنش به سخنان عراقچی، مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران، این سخنان را باعث فرسایشی شدن مذاکرات و عدم اعطای امتیاز به ایران از سوی دیگر طرف‌های مذاکره دانست و گفت:«اظهار نظرعراقچی اشتباه بود، تمدید بازرسی و موافقت با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اختیار وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی نیست، این کار با نظر مجلس باید انجام شود یا در چارچوب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها با صلاح دید شورای عالی امنیت ملی انجام می‌شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید