انتخابات تک قطبی در ایران؛ احمدی نژاد آمد ظریف انصراف داد

روحانی اصولگرایان را به دروغ و تهمت برای پیروزی در انتخابات متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در حالی که بازی انتخابات در ایران با مصوبه فراقانونی شورای نگهبان درباره شرایط نامزدها و دستور رئیس جمهوری ایران به وزارت کشور در نادیده گرفتن آن تبدیل به جنگ قدرت جناحی شده است، محمود احمدی‌نژاد برای بهره برداری از این شرایط رسما برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد.

خبرگزاری رسمی ایران «ایرنا»، چهارشنبه 22 اردیبهشت، طی خبری اعلام کرد که احمدی‌نژاد به همراه حدود 100 نفر از هوادارانش در دومین روز نام‌نویسی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران در وزارت کشور حاضر شد و رسما برای حضور در انتخابات ثبت‌نام کرد.

احمدی‌نژاد که سابقه دو دوره ریاست جمهوری در ایران را دارد (92-84) و هم‌اکنون عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است بارها اعلام کرده بود که در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو شرکت خواهد کرد و امروز به همراه مشاورش علی اکبر جوانفکر و احمد علیرضا‌بیگی نماینده مردم تبریز در محل ستاد انتخابات حضور یافت.

رئیس جمهوری سابق ایران که در این اواخر با انتقادات فراوان از نهادهای امنیتی گرفته تا بیت رهبری و از مذاکرات اتمی وین تا مصوبه اخیر شورای نگهبان نقش یک اپوزیسیون را بازی می‌کند احتمالا به دلیل این که در انتخابات ریاست جمهوری سال 96 رد صلاحیت شده بود، مجددا رد صلاحیت شود.

امروز همچنین وزارت کشور شاهد نام‌نویسی تعدادی از اعضای دولت احمدی نژاد بود که از میان آنها می‌توان به «رستم قاسمی» از سرداران سپاه پاسداران ایران و وزیر نفت در دولت احمدی‌ نژاد اشاره کرد.
افزون بر قاسمی، «محمد عباسی» وزیر ورزش و «محمد جهرمی» وزیر کار در دوران احمدی نژاد نیز با حضور در ستاد انتخابات کشور، نامزد انتخابات ریاست جمهوری شدند.

استیصال روحانی

از سویی دیگر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در جلسه چهارشنبه 22 اردیبهشت، هیات دولت با انتقاد از حملات جناح مقابل به دولت خود، آن را در راستای انتخابات و کسب قدرت دانست و گفت: «مگر یک انتخابات و بالا و پایین شدن قدرت، یک مقام و حقوق و جایگاه و میز چقدر میارزد که آدم به خاطر آن دروغ بگوید، تهمت بزند و آبرو و حیثیت آدم ها را ببرد؟»

روحانی در اظهاراتش شرایط کنونی کشور را سیاه و سفید عنوان کرد ‌و ابراز داشت که این شرایط به حضور مردم در انتخابات منجرنخواهد شد.

پیشتر روحانی در اقدامی که اوج جنگ قدرت در ایران را نشان می‌داد خواستار بی‌توجهی وزارت کشور به مصوبه شورای نگهبان درباره شرایط نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و عمل بر اساس آیین نامه‌های موجود شده بود.

ظریف نامزد نمی‌شود

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران که اصلاح طلبان مانور زیادی برای حضور او در انتخابات پیش رو انجام دادند، چهارشنبه 22 اردیبهشت، در صفحه «اینستاگرام» خود رسما اعلام کرد که نامزد انتخابات نخواهد شد.

انتشار فایل صوتی منتسب به وزیر خارجه ایران سبب شد تا اصولگرایان به شدت او را مورد حمله قرار بدهند و در پی آن علی ‌خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز در اظهاراتی تند سخنان ظریف را «مانند سخنان آمریکایی‌ها» و مایه «تعجب و تاسف» عنوان کرد.

ظریف در آن فایل صوتی به طیف وسیعی از مسائل از جمله نقش مخرب قاسم سلیمانی به همراه دولت روسیه در ناکامی «برجام»، نقش سپاه در حمله به سفارت پادشاهی عربی سعودی در تهران و اطلاع یافتن از برخی اطلاعات نظامی توسط جان کری وزیر خارجه اسبق آمریکا اشاره کرده بود.

انتخابات تک قطبی، بازگشت به دهه شصت

پس از افزایش احتمال حذف نامزدهای اصلی جناح اصلاح‌طلبان بر اساس مصوبه جدید شورای نگهبان درباره شرایط نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، بازی انتخابات در جمهوری اسلامی به دهه شصت شمسی شباهت پیدا کرده است.

در طی آن دهه و تا اواسط دهه هفتاد بازی انتخابات بدین گونه صورتبندی می‌شد که یک نامزد اصلی در کنار چند نامزد فرعی و ناشناخته در صحنه حضور می‌یافت و نامزد اصلی با درصد بسیار بالا به مقام ریاست جمهوری نائل می‌شد.

ناظران سیاسی اعلام «شرایط جدید ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری» از سوی شورای نگهبان را با هدف حذف برخی نامزدها و آماده‌ سازی فضای انتخابات برای حضور کاندیدای مورد نظر رهبر جمهوری اسلامی دانسته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size