«بازداشت» بیش از 200 نفر از کارکنان قوه قضائیه ایران

«237 نفر از کارچاق کن و دلالان را شناسایی شده‌اند»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سخنگوی قوه قضائیه ایران، از بازداشت بیش از 200 نفر از پرسنل بخش‌های مختلف قوه قضاییه و تعدادی از سردفتران اسناد رسمی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه ایران، امروز سه‌شنبه 21 اردیبهشت 1400، برکناری بیش از 1000 قاضی را پس از بازرسی‌های دوره‌ای و بررسی موردی عملکردهای آنها تأیید کرد.

اسماعیلی گفت: «همکاران ما در واحدهای حفاظت اطلاعات قوه قضاییه، 237 نفر از کارچاق کن و دلالان را شناسایی کردند»

او همچنین تایید کرد که 161 وکیل و کارشناس دادگستری بازداشت شده‌اند.

پیشتر، مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضائیه ایران، از بازداشت «28 کارمند» و دستگاه قضائی و «19وکیل» به اتهاماتی نظیر «کلاهبرداری» و «ارتباط گرفتن با اصحاب پرونده» خبر داده بود.

این بازداشت‌ها در صورتی انجام می‌پذیرد که به گفته منتقدان قوه قضائیه ایران، بازداشت‌ها و تشکیل پرونده‌ قضائی تنها شامل مدیران میانی می‌شود و مقامات ارشد حکومتی از پیگیری حقوقی مصون هستند.

سابقه فساد در دستگاه قضائی ایران

از مهم‌ترین پرونده‌های فساد در دستگاه قضائی ایران، می‌توان به پرونده اکبر طبری، معاون اجرایی دفتر صادق لاریجانی در دوران ریاست قوه قضاییه که به «ایجاد شبکه رشوه‌گیری» و «اخذ رشوه‌های متعدد» مجرم شناخته شد، اشاره کرد.

متهم ردیف نهم پرونده طبری، قاضی غلامرضا منصوری، که به دریافت 500 هزار یورو رشوه متهم شده بود به کشور رومانی فرار کرد. منصوری پس از مطرح شدن نامش در دادگاه، در پیامی ویدیویی اعلام کرد که قصد بازگشت به ایران را دارد. اما در تاریخ 19 ژوئن 2020 خبر پیدا شدن جسد او در هتلی در رومانی خبرساز شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید