ویدیو؛ واكنش‌ها به رویارویی خطرناک شناورهای سپاه با رزم‌ناور آمریکایی

سپاه شلیک 30 گلوله اخطار به شناورهایش را « نادرست و فرار به جلو» دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران در پاسخ به بیانیه وزارت دفاع آمریکا درباره نزدیکی تهدید‌آمیز روز دوشنبه شناورهایش به رزم‌ناو آمریکایی در نزدیکی تنگه هرمز، که منجر به شلیک 30 گلوله اخطار با شناورهای سپاه شد، این اقدام را « نادرست و فرار به جلو» دانست.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون روز دوشنبه گفت:« تعدادی از قایق‌های سپاه پاسداران در تنگه هرمز به شکل تحریک‌آمیز و غیر حرفه‌ای به نیروی دریایی آمریکا نزدیک شده که منجر به شلیک 30 گلوله اخطار به سمت آنها شد.

اما روابط عمومی نیروی دریایی سپاه در بیانیه روز سه‌شنبه خود، از آمریکایی‌ها خواسته « از رفتار غیرحرفه‌ای پرهیز و با تمکین قوانین و مقررات دریانوردی» امنیت خلیج را به مخاطره نیندازند.

این در حالی است که کربی به خبرنگاران گفته بود: « شناورهای سپاه بسیار تهاجمی عمل کردند و در فاصله 150 یاردی به رزمناو موشک هدایت شونده USS Monterey در تنگه هرمز به صورت تهدیدآمیزی به نیروهای آمریکایی نزدیک شدند که منجر به شلیک 30 گلوله‌ اخطار به سوی آنها شد.»

شناورهای سپاه و رزم‌ناو آمریکایی در تنگه هرمز
شناورهای سپاه و رزم‌ناو آمریکایی در تنگه هرمز

در مقابل، بیانیه نیروی دریایی سپاه گفته «در روز 20 اردیبهشت ماه 1400 شناورهای گشتی نیروی دریایی سپاه در حین اجرای ماموریت های جاری و متعارف روزانه خود در آبهای سرزمینی جمهوری اسلامی ایران با 7 فروند شناور دریایی آمریکایی ها در تنگه هرمز که به ارتکاب رفتارهای غیر حرفه ای مانند پرواز بالگرد، شلیک فلیر و تیراندازی بی هدف، بی مورد و تحریک کننده مبادرت ورزیدند، روبه‌رو و ضمن رعایت فاصله قانونی در چارچوب دستورالعمل ها و مقررات دریانوردی به رفتار مخاطره آمیز و غیرحرفه ای آنها تذکر و اخطار داده شد که آنها نیز با اصلاح رفتار ، مسیر خود را ادامه دادند».

گفتنی است این گونه فعالیت‌های نیروی دریایی سپاه که امنیت دریانوردی را تهدید می‌کند در دوره دولت دونالد ترامپ رئیس‌ جمهوری پیشین آمریکا به صفر رسیده بود، اما از زمان روی کار آمدن جو بایدن در ژانویه گذشته مجددا آغاز شده و هم‌زمان با مذاکرات هسته‌ای در وین، افزایش یافته است.

ضبط محموله‌های غیرقانونی اسلحه توسط ناوگان آمریکا در دریای عرب
ضبط محموله‌های غیرقانونی اسلحه توسط ناوگان آمریکا در دریای عرب

پنتاگون در حالی از جزییات این رویارویی پرده برداشت که ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا روز شنبه اعلام کرد در تاریخ 6 تا 7 مه 2021 محموله‌های غیرقانونی اسلحه را از یک کشتی بدون تابعیت در آب بین المللی شمال دریای عرب توقیف کرد. این اسلحه‌ها شامل ده‌ها موشک هدایت‌شونده ضد تانک ساخت روسیه، هزاران تفنگ تهاجمی نوع 56 چینی، صدها مسلسل PKM، اسلحه های تک تیرانداز و خمپاره‌انداز و دوربین‌های پیشرفته بود.

یک مقام مسئول در پنتاگون، وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه 10 می 2021 به «العربیه» گفت تسلیحاتی که ناوگان پنجم دریایی آمریکا در دریای عرب کشف و ضبط کرد، از مبدأ یکی از بنادر ایران راهی شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید