انتقاد گزارشگران بدون مرز از طرح مجلس ایران برای محدودسازی رسانه‌های خارجی

طرحی برای تداوم سانسور در عرصه‌های اطلاع‌رسانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

سازمان «گزارشگران بدون مرز»، با محکوم کردن طرح مجلس ایران برای جلوگیری از ورود خبرنگاران آمریکایی و بریتانیایی به ایران و انتشار اخبار برخی رسانه‌های غربی، خواهان بازپس گیری این طرح شد.

این سازمان طی بیانیه‌ای که دیروز 20 اردیبهشت، منتشر کرد این طرح را اقدامی دیگر برای «پابرجایی سانسور در همه عرصه‌های اطلاع‌رسانی» توصیف کرده و می‌گوید: «این طرح برای قانون چند هفته مانده به انتخابات ریاست جمهوری 1400 ارائه شده که پوشش آن از سوی رسانه‌های جهانی خوشایند رژیم نیست.»

این بیانیه هم‌چنین با اشاره به زیر نظر بودن خبرنگاران رسانه‌های خارجی توسط مسئولان جمهوری اسلامی گفته است «آن‌ها برای ماندن در ایران با نوعی سانسور در گزارش‌دهی رودرو هستند تا از خطوط رسمی ترسیم شده‌ حکومتی فراتر نروند.»

29 فروردین سال جاری، طرح فوق با امضای 41 نماینده به مجلس ایران ارائه شد. در این طرح آمده است: «با توجه به اینکه رسانه‌های خارجی به ویژه رسانه‌های آمریکایی و انگلیسی علیه منافع ملی ایران اقدامات متعددی را انجام می‌دهند و عاملان اصلی رسانه‌های مذکور یعنی خبرنگاران در اقدامات علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و اعمال تحریم‌های ظالمانه آمریکا و کشورهای اروپایی دارند، لذا برای مقابله با تحریم‌ها و جلو گیری از تشدید آنها ضروری است عاملان مؤثر در اقدامات ضد ایرانی، از فعالیت در ایران ممنوع شوند ورود آنها ممنوع گردد.»

طبق این طرح، سرپیچی از این قانون «جزای نقدی بیش از یکصد و هشتاد میلیون ریال تا سیصد و شصت میلیون ریال و انفصال دائم از خدمات دولتی و عمومی» در بر دارد.

رضا معینی، مسئول دفتر ایران و افغانستان «گزارشگران بدون مرز» با «مضحک» خواندن این طرح می‌گوید «وجاهت قانونی» نیز بر آن مترتب نیست. معینی در ادامه با اشاره به «غیر قابل حذف بودن رسانه‌ها» در جهان امروزی اظهار داشت خواهان بازپس‌گیری این طرح است زیرا با قانونی کردن آن به سیاست‌های آزادی‌ستیزانه جمهوری اسلامی ایران افزوده می‌شود.

خبرنگاران خارجی در تنگنای سانسور جمهوری اسلامی

«جاسوس‌انگاری» خبرنگاران خارجی در ایران با شروع انقلاب و همواره از سوی جناح تندرو رواج داشته است؛ چه زمانی که روح‌الله خمینی، رهبر پیشین جمهوری اسلامی با دادن «پاسخ‌های سربالا» از دادن اطلاعات به خبرنگاران خارجی به ظن جاسوس بودنشان طفره می‌رفت، چه آن زمانی که خبرنگارانی چون جیسون رضاییان، خبرنگار «واشینگتن پست»، رکسانا صابری، خبرنگار رادیویی «آر.پی.ان» و جیسون فودن خبرنگار «واشینگتن تایمز» به ظن «جاسوسی» بازداشت و روانه زندان شدند.

علاوه بر اسامی ذکر شده، پیش‌تر در دهه شصت و در اوایل انقلاب نیز خبرنگارانی مثل سینثیا دوایر، خبرنگار آزاد آمریکایی، راجی صمغ‌آبادی، خبرنگار تایمز، راجر کوپر، خبرنگار آزاد بریتانیایی و جرالد سب، گزارشگر «وال استریت ژورنال» نیز با اتهامات مشابه بازداشت شده بودند.

بر اساس قوانین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان نهادی که از نزدیک و موشکافانه با خبرنگاران و رسانه‌های خارجی مرتبط است حتی انتخاب افراد فعال در این حوزه باید با نظارت و اذن آن‌ها صورت بگیرد. مجوزها حسب تقاضای رسانه‌ها، رسیدگی شده، برخی با پاسخ منفی یا مشروط روبرو می‌شوند و دیگر رسانه‌ها که در راستای «اهداف و آرمان‌های جمهوری اسلامی» قدم بردارند مجاز به داشتن نمایندگی در کشور می‌شوند.

گفتنی است جمهوری اسلامی در رده‌ بندی جهانی آزادی مطبوعات 2021 گزارشگران بدون مرز، از میان 180 کشور جهان در رده 174 قرار دارد. بر اساس گزارش این سازمان طی 42 سال گذشته ایران یکی از سرکوبگرترین کشورهای جهان در سرکوب خبرنگاران بوده‌ و از سال 1357 تا کنون دست کم 860 روزنامه‌نگار و خبرنگار در ایران زندانی یا اعدام شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید