آمریکا:‌ سختگیرانه‌ترین نظارت‌ها بر برنامه هسته‌ای ایران اعمال خواهد شد

«در صورت توافق باز هم ایران را در برخی موارد پاسخگو خواهیم کرد»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا، روز دوشنبه 10 می 2021، در نشست خبری خود در خصوص گفت‌وگوهای جاری در وین برای احیای برجام گفت با وجود «چالشهای عمده»‌، مذاکرات بی‌وقفه ادامه خواهد داشت و اگر گفت‌وگوها به نتیجه برسد، بار دیگر «سختگیرانه‌ترین نظارت‌ها بر برنامه هسته‌ای ایران اعمال خواهد شد».

ند پرایس افزود: «ما همچنین درک می‌کنیم که باید اقداماتی انجام دهیم و به زبان ساده‌تر، حذف تحریم‌هایی است که با برجام مغایرت نداشته باشد.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد که با فاصله گرفتن ایران از پایبندی به تعهدات برجامی‌اش، برنامه هسته‌ای در این کشور تسریع شده است.

او افزود، آمریکا می‌خواهد اطمینان حاصل کند که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت، و تحریم‌های ما برای این منظور «ابزار بالقوه‌ای» هستند.

پرایس گفت: «حتی اگر طرفین برجام توافق را از سر بگیرند، آمریکا همچنان ایران را در حوزه‌های دیگر همچون تروریسم، حمایت از شبه‌نظامیان نیابتی و نقض حقوق بشر پاسخگو خواهد کرد. و از جمله ابزارهای سیاستی که برای انجام این اقدام باید داشته باشیم، تحریم‌های ماست.»

او افزود «برجام در هیچ جایی مانع استفاده از تحریم به عنوان ابزاری برای رسیدگی به این حوزه‌های خاص نشده است.»

ایران و آژانس پیشتر توافق کردند تا 21 می (31 اردیبهشت) به حل و فصل اختلافات خود به ویژه در رابطه با تحریم‌های اعمال شده بر ایران به توافق برسند.

از سویی جوزف بورل، هماهنگ‌کننده ارشد اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی روز دوشنبه 10 می، گفت که هیات‌های مذاکره‌کننده، برای رسیدن به توافق دو هفته زمان دارند و «گفتگوها هسته‌ای وین به شکل مستمر و بدون توقف در جریان است.»

در صورتی که ایران ادعا می‌کند «با بخش عمده‌ای» از خواسته‌های تهران موافقت شده، مقامات آمریکایی با لغو بسیاری از تحریم‌ها مخالفت می‌کنند و می‌گویند «راه طولانی» تا توافق احتمالی باقی است.

در همین ارتباط هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان با «دشوار و طاقت فرسا» خواندن مذاکرات گفت «ما خواهان احیای کامل توافق هسته‌ای با ایران هستیم زیرا این تنها راهی است که می‌توانیم تضمین کنیم ایران به بمب اتمی دست نخواهد یافت و به هر روشی باید از این امر جلوگیری شود.»

گفتی است ایران خواستار لغو همه تحریم‌ها علیه این کشور است؛ اما آمریکا می‌گوید چنین امری امکان پذیر نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید