آغاز ثبت نام نامزدهای انتخابات 1400؛ رقابت اصولگرایان و نظامیان

مصوبه شورای نگهبان و «دولت جوان حزب اللهی» خامنه‌ای

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ثبت نام از داوطلبان نامزدی در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در حالی آغاز شده که حضور شخصیت‌های امنیتی و نظامی در روز اول ثبت نام قابل تامل است.

خبرگزاری «ایسنا» ضمن اشاره به حضور «برخی شخصیت‌های شناخته شده» در وزارت کشور نوشته است «سرتیپ محمد حسن نامی»، یکی از فرماندهان ارتش و وزیر پیشین اطلاعات و فناوری در دوره دوم ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد نیز در برای کاندیداتوری انتخابات ثبت نام کرده است.

سرتیپ محمدحسن نامی
سرتیپ محمدحسن نامی

نامی پیش‌تر 30 فروردین سال جاری در مصاحبه‌ای با خبرگزاری «ایرنا» گفته بود برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری از سمت خود در ارتش «استعفا» کرده و در صورت حضور ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه به نفع او کنار خواهد کشید.

رئیسی یکی از اعضای «کمیته مرگ» که نقش مستقیمی در اعدام‌های دهه شصت داشته در انتخابات ریاست جمهوری دوره قبل شرکت کرده بود. حسن روحانی در جریان مناظره انتخاباتی سال 96، بدون نام بردن از رییسی، او را متهم کرد که «چیزی جز اعدام کردن نمی‌داند».

ابراهیم رئیسی
ابراهیم رئیسی

هم‌چنین سعید محمد، مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران و فرمانده پیشین «قرارگاه خاتم‌الانبیاء» که پیش‌تر نیز برای حضور در انتخابات اعلام آمادگی کرده بود در وزارت کشور حضور یافت.
گفتنی است پس از استعفای سعید محمد از سمت خود در «قرارگاه خاتم‌الانبیا» حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی «حزب موتلفه اسلامی» ادعا کرده بود سعید محمد به دلیل تخلفاتی که داشته استعفا داده و در رابطه با نامزدی انتخابات ریاست جمهوری «اصلاً در فضای اصولگرایان مطرح نیست».

سعید محمد
سعید محمد


«ایسنا» در ادامه با اشاره به «رسیدگی صلاحیت داوطلبان» توسط «شورای نگهبان» نوشت: «روز پنجم خرداد لیست داوطلبان تایید صلاحیت شده اعلام خواهد شد.»

مصوبه شورای نگهبان و «دولت جوان حزب اللهی» خامنه‌ای

این در حالی است که مصوبه جدید شورای نگهبان که در راستای آماده سازی فضای انتخابات برای حضور کاندیدای مورد تایید علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی صورت گرفته، در روزهای اخیر با واکنش‌های اعتراضی فراوانی مواجه شده بود. این مصوبه با رویکرد خامنه‌ای برای دولت آینده تحت عنوان «دولت جوان حزب اللهی» هماهنگ است.

فرماندهان سپاه و روحانیون
فرماندهان سپاه و روحانیون

معترضان با انتقاد به اقدام شورای نگهبان در ایجاد شروط جدید آن را «یک نوع قانون‌گذاری» و «خلاف نص صریح قانون اساسی» خواندند.گفته می‌شود شروط جدید شورای نگهبان در راستای «حذف نامزدهای ناسازگار» صورت گرفته باشد.
در همین راستا و در حالی که ابهام‌های زیادی درباره شرایط نهایی ثبت نام از داوطلبان وجود داشته و تنش بین دولت و شورای نگهبان نیز بالا گرفته است.
عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان امروز در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به «مصوبه جدید» گفت «به وزارت کشور گفته‌ایم براساس مصوبه مدارک را تحویل بگیرد.»
علیرضا افشار، نظامی بازنشسته سپاه، حسین دهقان، مشاور صنایع دفاعی فرمانده کل قوا و محسن رضایی، فرمانده کل سپاه در دهه شصت و هفتاد از دیگر افرادی هستند که پیش‌تر به طور رسمی اعلام کرده بودند در انتخابات ریاست جمهوری 1400 ثبت نام خواهند کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید