احضار سفیر عراق در واکنش به حمله معترضان به کنسولگری ایران در کربلا

معترضان شبه‌نظامیان وابسته به رژیم ایران را عامل ترور کنشگران می‌دانند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه ایران در واکنش به حمله شب گذشته معترضان عراقی به کنسولگری ایران در کربلا، در پی ترور یکی فعالان مدنی، از احضار سفیر عراق در تهران خبر داد.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز در واکنش به هجوم مردم معترض به کنسولگری جمهوری اسلامی در کربلا از دولت عراق خواست امنیت مراکز دیپلماتیک را حفظ کند.

سعید خطیب‌زاده، دوشنبه 20 اردیبهشت، در جمع خبرنگاران بدون اشاره به ترور فعالان سیاسی و اجتماعی عراقی توسط گروه‌های ستیزه‌جوی وابسته به ایران در واکنش به آتش زدن کنسولگری ایران در کربلا گفت: «از همان ابتدا با مراجع ذیربط عراق از طریق سرکنسولگری و سفارتمان در بغداد تماس گرفته شد و با متعرضان برخورد شده است، انتظار داریم دولت عراق به وظایف خود عمل کند.»

مراسم تشییع جنازه ایهاب الوزنی، فعال عراقی اهل کربلا که صبح یکشنبه طبق گفته کنشگران عراقی توسط شبه‌نظامیان مسلح وابسته به سپاه پاسداران ایران ترور شد، به تظاهراتی علیه جمهوری اسلامی مبدل شد و متعاقب آن تعدادی از تظاهرکنندگان کنسولگری ایران درکربلا را به آتش کشیدند.

گروهی دیگر از معترضین در درون صحن حسین بن علی، امام سوم شیعیان در کربلا تجمع کرده و علیه جمهوری اسلامی ایران شعار دادند و خواستار پایان دادن به حضور رژیم ایران در عراق و تغییر حکومت بغداد شدند.

در مراسم تشییع الوزنی تظاهرکنندگان رژیم تهران را به عنوان آمر ترور کنشگران عراقی به دست گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به سپاه پاسداران متهم کردند.

ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که تشییع‌کنندگان شعارهایی مانند « ایران برو ایران، کربلا آزاد باقی خواهد ماند» و«انقلاب اکتبر [عراق] علیه جمهوری اسلامی ايران است»، سر دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید