پیک چهارم کرونا در ایران؛ افزایش 36 درصدی موارد فوتی

«تهران تا یک ماه دیگر در پیک بیماری خواهد بود»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

پس از سخنان اخیر مسئولان وزارت بهداشت مبنی بر «سیر نزولی» همه‌گیری کرونا در کشور، رسانه‌های داخلی می‌گویند نه تنها شاهد کاهش آمار نیستند بلکه موارد فوتی تنها در 24 ساعت 36 درصد افزایش داشته است.

خبرگزاری «تسنیم»، امروز 20 اردیبهشت، در گزارشی نوشت: «اگرچه براساس آمارهای رسمی از ابتدای هفته سیر نزولی ورود بیماران به مراکز درمانی آغاز شده اما در همین دوره ثبات تقریبی آمار بیماران بستری در بخش مراقبت‌های ویژه تاکیدی بر این واقعیت است که با در نظر گرفتن نرخ مرگ‌ و میر ناشی از ویروس آن‌هم از نوع جهش یافته احتمالا تا کاهشی شدن واقعی تعداد موارد فوتی و همچنین عبور از پیک چهارم هنوز فاصله داریم.»

بر اساس آخرین آمار «رسمی» منتشر شده در 19 اردیبهشت، تعداد جان‌باختگان کرونا در ایران با 386 فوتی جدید به 74 هزار و 910 نفر رسید. سیما لاری،‌ سخن‌گوی وزارت بهداشت پیش‌تر گفته بود «اغلب مناطق کشور با سیر نزولی مواجه هستند». این درحالی است که نادر توکلی، معاون درمان ستاد کرونا در استان تهران با اشاره به آن‌که «تهران تا یک ماه دیگر در پیک بیماری خواهد بود» شرایط این استان را از لحاظ شیوع در اوج توصیف کرده بود.

Advertisement

اظهارات متناقض مسئولان در حالی مطرح می‌شود که ایران نیز مانند دیگر کشورهای جهان با جهش بیماری مواجه شده و گفتنی است که این جهش‌ها از لحاظ «سرعت شیوع» قوی و بسیار کشنده‌تر است.

رعایت پروتکل‌ها

متهم کردن مردم به رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی از یک سو و لغو محدودیت‌های رفت‌و‌آمد در مراسم احیای شب‌های قدر، نماز روز عید فطر و همین‌طور برگزاری «روز قدس» انتقادات بسیاری را در پی داشت.

در همین راستا، ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت، روز گذشته در مصاحبه تلویزیونی خود ضمن هشدار درباره برگزاری هرگونه تجمع در روزهای آینده به مناسبت عید فطر اظهار داشت: «ویروس کرونا جشن و پارتی و نماز عید فطر نمی‌شناسد و ایدئولوژیک عمل نمی‌کند و هرجا تجمع باشد، وارد عمل می‌شود.»

حریرچی هم‌چنین با اشاره به «سهم‌خواهی گروه‌های مختلف» در زمینه رفع محدودیت‌ها گفت: «ما باید به غیر از معیشت و اقتصاد مردم خیلی از مسائل دیگر را کنار بگذاریم».

واکسیناسیون

پس از حاشیه‌های فراوان، بالاخره چند روزیست واکسیناسیون گروه‌های بالای 80 سال در ایران شروع شده اما بی‌برنامگی و نبود مدیریت منجر به ایجاد ازدحام و نارضایتی مقابل مراکز بهداشتی شده است. روزنامه «ایران» در گزارشی که 16 اردیبهشت، از واکسیناسیون سالمندان بالای 80 سال منتشر کرد، نوشت: «قیامت است و شلوغ. بی‌هیچ نظمی. برخی‌ عصازنان و نالان جواب سربالا می‌شنوند، تا بعد شاید واکسنی باشد یا نه. ساعت 11 صبح جلوی خانه بهداشت در شرق تهران غلغله است. زن و مرد، پیر و جوان پشت در صف بسته‌اند.»

گفته می‌شود اطلاعات سالمندان از طریق پرونده الکترونیک سلامت و استعلام از اداره ثبت احوال جمع‌آوری و با آن‌ها تماس گرفته شود اما برخی از سالمندان می‌گویند علاوه بر آن‌که در ثبت اسامی خود در پرونده‌های الکترونیک سلامت تردید دارند بلکه حتی شماری از آن‌ها اصلا تلفن همراه ندارند.

روند کند واکسیناسیون و سوء مدیریت در توزیع عادلانه واکسن از یک سو و افزایش آمار مبتلایان به کرونا از سوی دیگر در کنار آمار مورد تردید وزارت بهداشت و هشدار در مورد تکمیل شدن ظرفیت بیمارستان‌ها حاکی از آن است که نه تنها سیر نزولی وجود ندارد بلکه کشور کماکان در پیک چهارم به سر می‌برد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید