اعتراض هزاران کاربر توییتر به ادامه نگهداری برادران افکاری در انفرادی

«سازمان حقوق بشر در ایران» رفتار حکومت با این دو زندانی را «مصداق شکنجه» خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

کاربران ایرانی در توفان توییتری دیروز یکشنبه 19 اردیبهشت، ضمن اعتراض نسبت به شکنجه و هشت ماه نگهداری حبیب و وحید افکاری در سلول انفرادی، خواهان آزادی آن‌ها شدند.

به گفته کاربران، بیش از 246 روز از حبس ناعادلانه برادران افکاری در سلول انفرادی پس از اعدام برادرشان نوید می‌گذرد و علی‌رغم شرایط سختی که دارند هنوز به بند عمومی منتقل نشده‌اند.

«سازمان حقوق بشر در ایران» با انتشار بیانیه‌ای رفتار حکومت با این دو زندانی را «مصداق شکنجه» دانسته و می‌گوید این دو برادر که از تاریخ 15 شهریور به سلول انفرادی منتقل شده‌اند «از اجازه تماس تلفنی با خانواده و وکیل و دسترسی آزادانه به خدمات پزشکی محرومند.»

این سازمان هم‌چنین «نگهداری برادران افکاری را «گروگان‌گیری» و تهدید آن‌ها به اعدام را تلاشی از سوی مقام‌های قوه قضائیه جمهوری اسلامی «برای ممانعت از کشف حقیقت» دانسته و خواستار آزادی فوری وحید و حبیب افکاری شده است».

در همین راستا، مهدی حاجتی، نماینده پیشین شورای شهر شیراز که بارها به اتهام «نشر اکاذیب» بازداشت و در زندان عادل‌آباد شیراز زندانی شده است، در توییتر نوشت: «قریب به یک هفته در سلولی به نام عبرت بوده‌ام که برادران افکاری در آن نگه‌داری می‌شوند. سلولی به شدت کثیف و بی هیچ روزنه‌ای. حتی ظرف غذا را در همان توالت باید شست. سلولی که برای بی‌تابی‌های اعدامیان قبل از اعدام ساخته شده.»

«کمپین حقوق بشر در ایران»، نیز پیش‌تر در 15 اردیبهشت، با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از وضعیت برادران افکاری نوشته بود این دو زندانی در طول مدت حبس خود «بارها متحمل ضرب و شتم و شکنجه، و از سوی مقامات قضایی تهدید به مرگ شده‌اند».

گفتنی‌ است که روز گذشته هشتگ SaveAfkariBrothers ترند توییتر فارسی شد.

کارشکنی مسئولان

پیش‌تر نزدیک به یک ماه پس از اعدام نوید، پدر و مادر این دو زندانی در نامه‌ای به قاضی ناظر خواهان توضیح «دلایل تحمیل انفرادی» و «شرایط شکنجه» آن‌ها شده بودند. در این نامه آمده بود که «با وجود گذشت 47 روز، هنوز هیچ اقدامی انجام نشده و دفتر روح‌الله رضایی‌دانا، رییس زندان عادل‌آباد ادعا می‌کند علی‌رغم ثبت شکایت‌ و شماره نامه، مرجع رسیدگی (قوه قضاییه) تصمیم گرفته که آن‌ها در انفرادی باشند.»

نهایتا پس از انتشار «اعتصاب ملاقات» این دو برادر در اعتراض به 5 ماه «نگهداری در سلول انفرادی» و «ضرب و شتم»، دادستان استان فارس به خانواده افکاری اعلام کرد پسرانشان روز شنبه دوم اسفند 99 به بند‌های عمومی منتقل خواهند شد اما روز سه شنبه 5 اسفند، سعید افکاری، برادر دیگر نوید، در صفحه توییترش نوشت: «سه روز از تاریخ اعلام شده گذشته و برادرانم هنوز در انفرادی هستند.»

گفتنی است سعید افکاری بعد از گذشت 230 روز از حبس برادرانش در سلول انفرادی در توییتر خود ضمن اشاره به «پرونده‌سازی» و «ایجاد مزاحمت» قوه قضاییه برای اطرافیان و خانواده‌اش نوشته بود دلیل تداوم این حبس «ترس برملا شدن حقایق» است.

اعتراضات مرداد 97

اعتراضات مرداد 97 که در واکنش به شرایط نابه‌سامان اقتصادی کشور شکل گرفت، 6 روز به طول انجامید. بر اساس گزارش‌ رسانه‌های حقوق بشری، این اعتراضات چندین کشته، زخمی و بازداشت در پی داشت. رضا اوتادی، از جمله افرادی بود که با ضرب گلوله نیروهای امنیتی در اعتراضات گوهردشت کرج جان باخت.

در خلال همین بازداشت‌ها، نوید، حبیب و وحید در شیراز دستگیر و در یک دادرسی ناعادلانه با اتهامات متفاوتی نظیر «محاربه» مواجه شدند. علی‌رغم نبود ادله کافی و تاکید متهمان بر بی‌گناهی خود، حبیب افکاری به 12 سال و 6 ماه و وحید افکاری به 53 سال حبس محکوم شد. نوید نیز در بامداد 22 شهریور 99 ، اعدام شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید