احمدی‌نژاد: شورای نگهبان بزرگترین «ناقض قانون اساسی» است

«شورای نگهبان به دنبال مهندسی انتخابات ریاست جمهوری است»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران و عضو کنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتقاد شدید از مصوبه فراقانونی شورای نگهبان پیرامون محدودیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، این شورا را متهم به نقض «قانون اساسی» کرد که عامدانه به دنبال «مهندسی انتخابات» است.

احمدی نژاد که یکشنبه 19 اردیبهشت، در جمع برخی از هوادارانش در تهران سخنرانی می‌کرد مصوبه اخیر شورای نگهبان را «قانونگذاری» از سوی آن شورا دانست و گفت: «گفته‌اند که مصوبه شورای نگهبان جهت اجرا به وزارت کشور ابلاغ شده است. نگاه می‌کنیم، می‌بينيم چهار روز مانده به ثبت نام، اصلا قانون جدیدی نوشته شده است. کجای قانون اساسی به شورای نگهبان اجازه داده است به نام نظارت، قانون بنویسد؟»

شورای نگهبان بزرگترین ناقض «قانون اساسی»

رئیس جمهور پیشین ایران، شورای نگهبان را بزرگترین ناقض قانون اساسی در کشور دانست و اعضای این شورا را متهم کرد با مصوبه فراقانونی خود زنان را از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری محروم کرده‌اند: «آشکارا قانون اساسی را زیر پا می‌گذارند. قانون اساسی شرایط رئیس جمهور را مشخص کرده است. تمام شد. شما دارید شرایط جدید درست می‌کنید. قانون جدید وضع می‌کنید. جالب است، می‌گویند که حالا رجال مذهبی را تعریف کرده‌اند و زنان را هم حذف کرده‌اند.»

انتقاد به شرط «ارائه برنامه» از سوی نامزدان ریاست جمهوری

عضو کنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام، شرط جدید «ارائه برنامه» از سوی نامزدان ریاست جمهوری را بهانه‌ای برای رد صلاحیت دانست و اعضای شورای نگهبان را فاقد صلاحیت بررسی برنامه کاندیداها عنوان کرد و افزود: «می‌گویند که برنامه بدهید. بسیار خوب برنامه را به چه کسی بدهیم؟ چه کسی می‌خواهد تشخیص بدهد که این برنامه چیست؟ کجای قانون اساسی گفته است که شما باید روی برنامه افراد نظر بدهید؟ شما که هیچ کدامتان یک نانوایی را هم در عمرتان اداره نکرده‌اید؟ یک بقالی یا یک مدرسه را هم اداره نکرده‌اید؟ چطور شما می‌خواهید تشخیص بدهید که برنامه اداره کشور صحیح است؟»

«مهندسی انتخابات» از طریق تهدید و ارعاب

احمدی نژاد، شورای نگهبان را متهم کرد که رسما به دنبال «مهندسی کردن» انتخابات از طریق روش‌هایی چون تهدید و ارعاب است و اظهار داشت: «خیلی راحت و رسما می‌گویند که ما می‌خواهیم انتخابات را مهندسی کنیم. به یک عده می‌گویند نیایید، یک عده را تهدید می‌کنند که نیایند، یک عده را هم رد می‌کنند. ته آن، کسی می‌ماند که ما می‌خواهیم.»

«التزام عملی به اسلام» مفهومی ابداعی

رئیس جمهور سابق ایران با اشاره به این که شورای نگهبان با تفسیرهای فراوان خود از قانون اساسی آن قانون را کاملا متحول کرده، مفهوم «التزام عملی به اسلام» را مفهومی ابداعی و ضد دینی از سوی شورای نگهبان به شمار آورد و گفت: «مگر اسلام التزامی است؟ از کجا این واژه‌ها درآمده است؟ آقا هرکس شهادتین را گفت مسلمان است. تمام شد. خود اسلام این را می‌گوید، پیغمبر خدا و خود خدا می‌گوید هرکس این دو را بگوید مسلمان است. همه حقوق را دارد. حالا چطوری باید این التزام را اثبات کنید؟»

شرط سنی رای‌دهندگان

احمدی نژاد با تاکید بر تصمیمات جناحی و گروهی شورای نگهبان، افزایش سن رای دهندگان در ایران را با‌ هدف کنترل رای اعتراضی جوانان در ایران دانست و بیان کرد: «در یک دوره‌ای از مجلس سن رای دهندگان را از 15سال به 18سال افزایش دادند. من پرسیدم چرا این کار را کردید، گفتند که ما این بچه‌های راهنمایی دبیرستان را هیچ‌وقت نمی‌توانیم جذب کنیم. منظورشان جذب جناح خودشان بود.»

احمدی نژاد در قامت یک اپوزیسیون

محمود احمدی‌نژاد که این روزها حتی تندتر از اپوزیسیون نظام جمهوری اسلامی انتقاد می‌کند، به صراحت از «نمایشی بودن» انتخابات و برنامه‌ریزی برای درآوردن «شخصی خاص» از صندوق سخن گفته بود و تصریح کرده بود که «پازل انتخابات چیده شده و رئیس جمهوری کشور از قبل مشخص شده است.»

پیش از این نیز رئیس جمهوری سابق ایران با تاکید بر حاکمیت یک اقلیت دویست سیصد نفره بر کشور و این که اینها «پدر ملت را درآورده‌اند»، مدعی «خرید جزیره» از سوی مسئولان جمهوری اسلامی برای فرار از «جوشیدن خشم ملت» شده بود.

احمدی‌نژاد همچنین در اظهاراتی ضمن متهم‌ کردن دستگاه‌های اطلاعاتی به کشتار مردم ایران، از بی‌کفایتی نهادهای امنیتی در رابطه با انفجار نطنز و حیف‌ومیل هزاران میلیارد تومان توسط آنها نیز انتقاد کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید