مجلس ایران «دستکاری بودجه» را غیرعلنی بررسی کرد

100 نماینده خواستار تشکیل جلسه غیرعلنی جهت بررسی تغییر در جداول بودجه شده بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مجلس ایران برای بررسی تغییرات گسترده و فراقانونی در جداول بودجه سال 1400 جلسه غیر علنی برگزار کرد.

خبرگزاری رسمی ایران «ایرنا»، یک‌شنبه 19 اردیبهشت، اعلام کرد که بیش از یکصد نماینده مجلس خواستار تشکیل جلسه غیرعلنی جهت بررسی تغییر در جداول بودجه سال جاری شده بودند.

اقدامی بی‌سابقه در تاریخ قانونگذاری

علی خضریان، سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس ایران اواخر فروردین 1400 از تخلفی پرده برداشت که باعث تعجب بسیاری از نمایندگان مجلس و ناظران اقتصادی و سیاسی شد.

خضریان در توییتی با خطاب قرار دادن محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس ایران و الیاس نادران، رئیس کمیسیون تلفیق بودجه مجلس نوشته بود که «متاسفانه بررسی جداول ⁧‫بودجه 1400 حاکی از تغییرات گسترده ارقام و اعداد پس از رای‌گیری لایحه بودجه در صحن ⁧‫مجلس‬⁩ با اطلاع و تایید جنابتان می‌باشد.»

پس از انتشار این توئیت 100 نماینده مجلس در نامه‌ای به قالیباف خواستار توضیحات وی در مورد تخلفات مذکور شدند. این نمایندگان میزان تغییرات ارقام را «گسترده» خواندند و این اقدام قالیباف را «رکوردی جدید در عدم تمکین به قانون آئین‌نامه و ایجاد رانت برای چندنفر» عنوان کردند.

تغییر در جداول بودجه 1400
تغییر در جداول بودجه 1400

کاظم دلخوش، سخنگوی کمیسیون قضائی مجلس نیز با تایید دستکاری‌های انجام شده در بودجه، آن را بی‌سابقه خواند و هیات رئیسه مجلس را در این موضوع مسئول دانست و گفت که «چنین دستکاری در بودجه در طول تاریخ قانون‌گذاری سابقه نداشته است.»

متعاقب این بحث و جدل‌ها رسانه‌های داخلی ایران از جزئیات این اتفاق پرده برداشتند. به مرور افشا شد که آن‌چه نمایندگان به عنوان بودجه تصویب کرده‌اند و آن‌چه بدون آگاهی آنها دست‌کاری و به دولت ابلاغ شده، اختلاف چشم‌گیری دارد.

طبق گزارش‌ رسانه‌های داخلی، بودجه مجلس 359 میلیارد تومان، بودجه بسیج 2046 میلیارد تومان، بودجه شورای‌ عالی حوزه‌های علمیه 102 میلیارد تومان، بودجه دانشگاه امام ‌حسین سپاه 361 میلیارد تومان، بودجه سازمان تبلیغات اسلامی 200 میلیارد تومان، بودجه دفتر طب سنتی در وزارت ‌بهداشت 50 میلیارد تومان بیش‌تر شده و از همه چشم‌گیرتر به «فعالان فضای مجازی صداوسیما » 1500میلیارد تومان بودجه تخصیص یافته است.

جدول منتشر شده فاش کرد برخی نهادها مانند «دفتر طب سنتی وزارت بهداشت» که اساسا بودجه نداشته‌اند نیز بودجه دریافت کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size