قالیباف عوامل افشای فایل صوتی ظریف را تهدید به «برخورد شدید» کرد

ظریف از وجود دوگانه میدان - دیپلماسی در تصمیم‌گیری مقامات ایرانی سخن گفته بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس ایران در نطقی پس از جلسه غیر علنی درباره بررسی فایل صوتی وزیر خارجه خواستار برخورد با عوامل و مقصرین این فایل شد و تهدید کرد که مجلس از تمام ظرفیت خود برای مقابله با این مسئله استفاده خواهد کرد.

قالیباف یکشنبه 19 اردیبهشت، پس از اتمام جلسه غیر علنی مجلس که برای طرح سوال از محمدجواد ظریف، وزیر خارجه پیرامون فایل صوتی او تشکیل شده بود، با انتقاد از دوگانه‌سازی «میدان - دیپلماسی» گفت: «دوگانه سازی میدان - دیپلماسی ضد منافع ملی است و بدون قدرت میدانی، دیپلماسی توانی برای موفقیت ندارد.»

قالیباف با «غرب زده» توصیف کردن منتقدان قاسم سلیمانی، تهدید کرد کشتن سلیمانی آنها را رسوا کرد و در نهایت به «خشکاندن» ریشه آنها در کشور خواهد انجامید.

ظریف در فایل صوتی خود «میدان» را تنها عامل تعیین کننده در تصمیم مقامات جمهوری اسلامی دانست و سلیمانی را مسئول تخریب فضای مثبت پس از توافق هسته‌ای به شمار آورده بود.

قالیباف همچنین در مورد مذاکرات هسته‌ای جاری در وین گفت که «ابتکار عمل در دست ایران است» و با تکرار خواسته ایران مبنی بر لغو کامل و همزمان تحریم‌ها افزود: «اگر همه تحریم‌ها به طور کامل برداشته شود و راستی‌آزمایی گردد، ایران در انجام تعهدات برجامی‌اش تاخیر نخواهد کرد.»

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی بارها تاکید کرده که ایران تنها پس از لغو‌ قابل راستی‌آزمایی تمام و همزمان تحریم‌ها به تعهدات برجامی خود باز خواهد گشت.

قالیباف و ظریف
قالیباف و ظریف

رئیس مجلس ایران با تاکید بر مذاکره در چارچوب سیاست‌های تعیین شده رهبر جمهوری اسلامی، از تیم مذاکره کننده خواست مراقب «فریب‌های تجربه شده پیشین» طرف‌های دیگر مذاکره باشند.

پس از آغاز روند جدید مذاکرات اتمی که از 13 فروردین امسال شروع شد، انتقادات فراوانی به تیم مذاکره کننده ایران از سوی جناح رقیب دولت وارد شد و اعضای مذاکره کننده به خیانت متهم شدند.

حملات گسترده به مذاکرات و اعضای تیم مذاکره سبب شد تا محمدجواد ظریف نامه‌ای گلایه‌آمیز به رهبر جمهوری اسلامی بنویسد که البته این نامه بدون پاسخ باقی ماند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید