ذوالنوری: فایل صوتی ظریف از ابتدا برای انتشار ضبط شده بود

ظریف اقدامات قاسم سلیمانی را جهت شکست برجام عنوان کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران، در جلسه بررسی فایل صوتی منسوب به محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، سخنان او در رابطه با قاسم سلیمانی را «عقده و کینه شخصی» توصیف کرد و گفت که فایل صوتی ظریف از ابتدا با هدف انتشار ضبط شده بود.

مجتبی ذوالنوری، یکشنبه 19 اردیبهشت، طی نطقی در مجلس با تاکید بر این که از ابتدا قرار بر انتشار سخنان ضبط شده ظریف بوده،اظهار داشت: «این بیانات بیانگر یک کینه و عقده از قاسم سلیمانی است که ایشان اظهار می‌کند در فلان جا محبوبیت من حدود 80 درصد بود و به 60 درصد سقوط کرد و محبوبیت قاسم سلیمانی به بالای 90 درصد رسید.»

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با انتقاد از سخنان ظریف درباره مواضع خلاف برجام روسیه و اطلاعاتی که جان کری، وزیر وقت خارجه آمریکا به وی داده بود، این سخنان را باعث رنجش روسیه و چین دانست و گفت: «حرف‌هایی زده می‌شود که حتی وزیر خارجه وقت آمریکا تکذیب می‌کند، حرف‌هایی زده می‌شود که روسیه و لاوروف تکذیب می‌کنند، حرف‌هایی زده می‌شود که امروز که در قالب مذاکرات وین به دنبال اخذ حقوق ملت هستیم، در مجموعه هم‌پیمانان و مدافعان خود، انشقاق و انشعاب ایجاد شود و روسیه و چین هم پشت تیم مذاکره کننده ما را خراب و خالی کنند.»

او با انتقاد شدید از سخنان رئیس تیم مذاکرات اتمی ایران در وین او را متهم کرد که به دشمن «پالس و گرا» می‌دهد که در ایران نظامیان حاکم هستند: «آقای عراقچی به چه حقی در صحبت‌های خود می‌گویید ما وجود دوربین‌های آژانس را تمدید می‌کنیم؟ آیا شما برای تاخیر در رفع تحریم‌ها پالس نمی‌دهید؟ آیا برای جدی نگرفتن قانون مجلس از سوی خود و آنها، گرا نمی‌دهید؟ چرا میدان را می‌زنید و القا می‌کنید در مملکت میدان و نظامیان حاکم هستند؟»

ذوالنوری با ادعای این که تنها کشورهایی که ایران در آنها حضور «میدانی» دارد مدافع جمهوری اسلامی هستند، توان موشکی ایران را عامل امتیازگیری دانست و گفت: «هر چه آوردید در برجام از توان موشکی است. چرا اروپا در برجام باقی ماند چون اروپا به آمریکا می‌گوید برد موشک‌های ایران به شما نمی‌رسد اما به خاطر توان موشکی، من مجبورم در برجام بمانم.»

ظریف
ظریف

ظریف در گوشه رینگ مجلس

ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران شنبه 18 اردیبهشت، به خبرگزاری «ایسنا» گفته بود که قرار است ظریف روزیک‌شنبه در یک جلسه فوق‌العاده این کمیسیون شرکت کند و به شش پرسش نمایندگان در ارتباط با فایل صوتی منتشر شده از او پاسخ دهد.

ظریف در فایل صوتی مذکور به انتقاد از روابط ایران و روسیه می‌پردازد و به نقش مخرب قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس در دیپلماسی خارجی ایران اشاره می کند.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی 12 اردیبهشت، در یک سخنرانی صحبت‌های ظریف درباره سلیمانی و نیروی قدس را «تکرارحرف‌های خصمانه دشمنان» خواند و به شدت از آن انتقاد کرد.

پس از سخنان خامنه‌ای، وزیر خارجه دولت روحانی در پیامی اظهار داشت از این که سخنانش «اسباب تکدر خاطر شریف مقام معظم رهبری» شده بسیار متاسف است.

ظریف همچنین گفته جان کری، وزیر خارجه اسبق آمریکا به وی اطلاع داده که اسرائیل حداقل 200 بار به مواضع رژیم ایران در سوریه حمله کرده است. جان کری علناً وقوع هرگونه تخلف از سوی خود در دوران وزارت را انکار کرد.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران نیز بدون اشاره به محتوای سخنان وزیر خارجه، انتشار فایل صوتی ظریف را«توطئه کشورها و شبکه های خارجی» توصیف کرده بود.

وزیر خارجه ایران در این مصاحبه که توسط سعید لیلاز، اقتصاددان نزدیک به دولت روحانی، انجام شده، فاش کرد که حمله صورت گرفته به سفارت پادشاهی عربی سعودی در تهران با هدف تخریب توافق هسته‌ای انجام شد.

پس از انتشار فایل صوتی مذکور حسام‌الدین آشنا رئیس «مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری» که محل حفاظت از آن فایل عنوان شده بود، از سمت خود استعفا داد و قوه قضائیه ایران‌ نیز 15 نفر را ممنوع الخروج اعلام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید