تجمع بازنشستگان مقابل ادارات تامین اجتماعی ادامه دارد

معترضان خواستار افزایش مستمری‌ها بر اساس هزینه معیشت هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی اعتراضات مستمر سندیکایی، بازنشستگان طی چند ماه گذشته بارها به خیابان آمدند و نسبت به تحقق نیافتن مطالبات و وضعیت معیشتی خود اعتراض کردند.

در همین راستا، امروز یکشنبه 19 اردیبهشت، بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی، بار دیگر در شماری از شهرهای کشور هم‌چون تهران، کرج و شیراز مقابل سازمان تامین اجتماعی گرد هم آمده و با سر دادن شعارهایی نظیر «بازنشسته به پا خیز علیه ظلم و تبعیض» و «ما دیگه رای نمیدیم از بس دروغ شنیدیم» مراتب نارضایتی خود را اعلام کردند.

مهم‌ترین خواسته آن‌ها اجرای فوری ماده 96 قانون تامین اجتماعی است. ماده‌ای که سازمان را مکلف می‌کند «میزان کلیه مستمری‌های بازنشستگی» را با توجه به «افزایش‌ هزینه زندگی» و با تصویب هیات وزیران به همان نسبت افزایش دهد.

بازنشستگان خواهان آن هستند که تامین اجتماعی درصدد اقدامات جبرانی برآید و هم‌چنین به کسر 2 درصد از مستمری خود از بابت سرانه درمان تامین اجتماعی پایان دهد. آن‌ها تاکید دارند که در دوران اشتغال از روی حق بیمه‌های خود سهم صندوق درمان را پرداخت کرده‌اند.

تجمعات مستمر مطالبه‌گران

در آخرین مرتبه از این تجمعات که دو هفته پیش در 5 اردیبهشت سال جاری، برگزار شد، پرستاران نیز با تجمع مقابل ساختمان قوه قضاییه نسبت به احقاق حقوق خود هم‌چون عدم اجرای قانون تعرفه‌گذاری پرستاری و عدم اجرای مفاد قانون مشمولیت پرستاران به عنوان مشاغل سخت و زیان‌آور اعتراض کرده و با مستمری‌بگیران همراه شدند.

گفتنی است پیش‌تر در 15 فروردین 1400، نیز بازنشستگان به طور گسترده در شهرهای تبریز، اراک، شوش، مشهد، سنندج، شوشتر، قزوین، اردبیل، اصفهان، گرگان، ایلام، کرمان، نیشابور، رشت و شیراز دست به تجمعات اعتراضی زده‌ بودند. در این تجمعات، معترضان با نشان دادن قابلمه‌های خالی به وضعیت سخت معیشتی خود اشاره کردند که این اقدام اعتراضی بازتاب فراوانی در رسانه‌های خبری داشت.

پیش‌تر مصطفی سالاری، مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی اعلام کرده بود «حقوق بازنشستگان بر اساس متناسب‌سازی در سال جدید به 4 میلیون و 300 هزار تومان خواهد رسید.» بازنشستگان تامین اجتماعی اما خواستار افزایش مستمری‌ها بر اساس «هزینه معیشت» هستند.

گفتنی است بر اساس گزارش مرکز آمار ایران نرخ تورم نقطه به نقطه فروردین امسال برای کل خانوارهای ایرانی 49/5 درصد اعلام شده بود و از سوی دیگر بر اساس آمارهای رسمی و حداقلی کمیته امداد، خط فقر حداقلی یک خانوار 3 نفره 7 میلیون و 143 هزار تومان برآورد شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید