انتقال زندانی سیاسی عباس محمدی به بیمارستان اعصاب و روان

عباس محمدی یکی دیگر از قربانیان پروژه مجنون‌سازی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بر اساس گزارش فعالان مدنی در ادامه فشارهای نهادهای قضایی جمهوری اسلامی بر زندانیان سیاسی عباس محمدی که پیشتر به اعدام محکوم شد بود، به بیمارستان اعصاب و روان مدرس اصفهان انتقال داده شد.

برخی از رسانه‌ها و فعالان حقوق بشر امروز 19 اردیبهشت، گزارش کردند این اقدام در پی وخیم شدن حال این زندانی سیاسی صورت گرفته است. هنوز جزییات بیشتری از این اقدام منتشر نشده اما کاربران ایرانی می‌گویند این عمل در پی پروژه «مجنون‌سازی» زندانیان سیاسی صورت گرفته است.

گفته می‌شود مادر عباس محمدی که برای ملاقات پسرش به این بیمارستان مراجعه کرده با ممانعت مسئولان بیمارستان مواجه شده است. به او گفته‌اند ملاقات با «موافقت قاضی» و «صدور مجوز قضایی» امکان‌پذیر است.

پروژه مجنون‌سازی

به گفته کارشناسان، این پروژه برنامه مشترک «نیروهای امنیتی» و «قوه قضاییه» است که سالیان درازیست برای «حذف فیزیکی» و یا «ساکت کردن» مخالفان سیاسی محبوس در زندان عملی می‌شود و ماموران با تهدید زندانیان سیاسی مبنی بر انتقال آن‌ها به تیمارستان در صورت «اعتصاب غذا» یا «اعتراض» آن‌ها را تحت فشار می‌گذارند.

این پروژه که به طور دقیق و مداوم توسط ماموران امنیتی دنبال می‌شود تاکنون بر روی شماری از زندانیان سیاسی چون نازنین زاغری-راتکلیف، کیانوش سنجری، سها مرتضایی، هنگامه شهیدی، هاشم خواستار، انسیه عبدالحسینی، میثم بهرام‌آبادی و بهنام محجوبی اعمال شده است.

پیش‌تر بهنام محجوبی، درویش گنابادی و از معترضان گلستان هفتم بر اثر فشارهای ناشی از انتقالش به امین‌آباد و تجویز داروی اشتباه به کما رفت و خبر درگذشتش 3 اسفند 1399 تایید شد. او آبان ماه 1399 در یک فایل صوتی از زندان گفته بود «قانع شده‌ام ماموران امنیتی قصد کشتن من را دارند.» قوه قضاییه تا آخرین لحظه از دادن حکم توقف حبس به بهنام محجوبی که «گواهی عدم تحمل کیفر» به دلیل ابتلا به بیماری «پانیک اعصاب» را داشت، امتناع کرد.

اعتراضات دی 96

اعتراضات دی 96 که در پی فراخوان‌های مردمی در اعتراض به «گرانی» و «سیاست‌های دولت حسن روحانی» آغاز شده بود به سرعت در شماری از شهرهای کشور گسترش یافت. این اعتراضات که بیش از یک هفته به طول انجامید «دست‌کم 25 کشته»، «بیش از 1700 بازداشتی»، ‌«یک اعدام» و صدور «چندین حکم اعدام» را برای تعدادی از معترضین در پی داشت.

پنج نفر از بازداشت‌شدگان این اعتراضات در اصفهان به نام‌های مهدی صالحی، محمد بسطامی، مجید نظری کندری، هادی کیانی و عباس محمدی در بهمن 98 توسط دادگاه‌های اصفهان، هرکدام به 2 بار اعدام و 5 سال حبس تعزیری محکوم شدند. هرچند به گفته برخی از منابع حقوق بشری درخواست اعاده دادرسی این افراد پذیرفته شده اما فعالان حقوق بشر می‌گویند فرصت اعدام مخفیانه این افراد برای حکومت وجود دارد.

گفتنی است مصطفی صالحی یکی از معترضان دی 96 پس از دستگیری در یک پروسه ناعادلانه قضایی به اعدام محکوم و نهایتا در مرداد 99 در اصفهان به دار آویخته شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید