افشای جزئیات تازه از کشته شدن قاسم سلیمانی

این عملیات به دنبال دستور ترامپ، رییس جمهور سابق آمریکا صورت گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

«یاهو نیوز» در گزارشی مفصل و به نقل از منابع گوناگون به بررسی زوایا و جزئیات نحوه کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پرداخته است.

این گزارش که 18 اردیبهشت منتشر شد، ضمن اشاره به «اهمیت حذف سلیمانی برای آمریکا» می‌گوید: «برنامه کشتن این فرمانده ایرانی به اوایل دولت ترامپ برمی گردد. پس از آن‌که مایک پمپئو در سال 2017 هدایت CIA را در دست گرفت و با گروهی از افراد از جمله افسران مرکز ضد تروریسم CIA و مرکز فعالیت‌های ویژه شبه نظامی در مورد چگونگی حذف قاسم سلیمانی گفتگو کرد.»

این گزارش در ادامه افزود: «اما بحث کشتن قاسم سلیمانی به طور جدی در کاخ سفید از تابستان 2018، تقریبا از همان زمانی که دولت به طور رسمی اعلام کرد از توافق هسته‌ای دوران اوباما خارج شده و تحریم‌ها را به عنوان بخشی از استراتژی فشار حداکثری بر رژیم ایران اعمال می‌کند، آغاز شد. اما این موضوع با مخالفت‌هایی روبرو شد تا آن که در اواسط نوامبر 2019 روند جدی‌تری به خود گرفت.»

نحوه انجام عملیات

بر اساس این گزارش، در جریان این عملیات سه تیم از نیروهای ویژه «دلتا فورس» با لباس مبدل کارگران در ساختمان‌های قدیمی یا در خودروهایی کنار جاده مخفی شده و سه تک تیرانداز نیز در فاصله 500 تا 900 متری از «منطقه کشتن» سلیمانی در نزدیکی فرودگاه کمین کرده بودند.

از سوی دیگر نیروهای آمریکایی به دولت عراق گفته بودند «به دلیل تمرینات آموزش نظامی» بخش جنوب شرقی فرودگاه بغداد را بسته‌اند.

یکی از این تیراندازها هم با یک دوربین به طور مستقیم به سفارت ایالات متحده در بغداد، مکانی که فرمانده نیروی زمینی دلتا با نیروهای پشتیبانی مستقر بودند، متصل بود و آن‌ها را به طور زنده از وقایع مطلع می‌ساخت. از سوی دیگر نیروهای مبارزه با تروریسم CTG کردستان عراق نیز در این عملیات به نیروهای آمریکایی در شناسایی قاسم سلیمانی به هنگام پیاده شدن از هواپیما کمک کردند.

پرواز سلیمانی از مبدا سوریه،‌ پس از نیمه شب 3 ژانویه 2020 با چند ساعت تاخیر در فرودگاه بغداد فرود آمد. سلیمانی و همراهانش سوار دو خودرو شدند و به سمت «منطقه کشتن»، جایی که تیراندازان نیروی دلتا در کمین بودند، حرکت کردند.

«یاهونیوز» در ادامه اشاره می‌کند که نیروهای اسرائیلی نیز در این عملیات به آمریکایی‌ها کمک کرده‌اند. این پایگاه خبری ضمن اشاره به آن‌که سلیمانی در مسیر منتهی به فرودگاه دمشق «سه بار» موبایل خود را عوض کرده اضافه می‌کند «اسرائیلی‌ها به شماره تلفن‌های سلیمانی دسترسی داشته و آن‌ها را برای ردیابی به نیروهای آمریکایی دادند». اما به گفته این پایگاه خبری،‌ سفارت اسرائیل در واشینگتن در این زمینه پاسخی نداده است.

هم‌زمان با ورود سلیمانی به منطقه کشتن، یعنی در محوطه بیرونی فرودگاه بغداد، خودروی او هدف دو موشک قرار گرفت. خودروی دیگر که در تلاش برای فرار از محل بود، پس از طی 100 متر با موشک دیگری منهدم شد.

قاسم سلیمانی
قاسم سلیمانی

واکنش‌ها

«یاهونیوز» می‌گوید این گزارش را بر اساس مصاحبه با 15 مقام فعلی و سابق ایالات متحده آمریکا تهیه کرده و افزوده است «این عملیات، عملیاتی پیچیده‌تر با لیستی گسترده‌تر از افرادی است که احتمالا در لیست کشته شدن قرار داشتند». در این گزارش آمده «نیروهای آمریکایی قصد داشتند عبدالرضا شهلایی، فرمانده ارشد سپاه قدس در یمن را نیز هم‌زمان با عملیات سلیمانی هدف قرار دهند.»

گفتنی است مقامات آمریکایی تاکنون نسبت به این گزارش واکنشی نشان نداده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید