اعلام رضایت شهردار تهران از معترضان آبان 98؛ عقب‌نشینی یا حرکت نمایشی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

اقدام پرویز حناچی، شهردار تهران مبنی بر پس گرفتن شکایت خود از معترضان آبان 98، انتقادات تندی را در رسانه‌های داخلی در پی داشت و برخی او را متهم به انجام حرکات نمایشی کردند.

«مشرق نیوز» 18 اردیبهشت طی گزارشی ضمن «عجیب» خواندن اقدام شهرداری در «بازپس‌گیری شکایت» این نهاد از معترضان آبان 98، این عمل را «یک نمایش انتخاباتی به سود اصلاح‌طلبان و امضاکنندگان بیانیه 77 نفره» بیان کرد.

از سوی دیگر روزنامه کیهان نیز هم‌زمان با انتشار این گزارش نوشت: «شهرداری تهران باید پاسخ دهد که بر اساس کدام منطق قانونی اعلام گذشت کرده و چرا باید پرداخت خسارت‌های وارده از جیب بیت‌المال باشد.»

در واکنش به انتقادات کاربران ایرانی به سخنان حناچی در کلاب‌هاوس، شامگاه 17 اردیبهشت، غلامحسین محمدی، رییس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران در توییتی نوشته بود: «شهردار تهران با توجه به درخواست شهروندان به مدیرکل حقوقی دستور دادند درخصوص شکایت تامین خسارت از معترضین 98، رضایت شهرداری تهران اعلام گردد.»

این اقدام در پی آن صورت گرفت که حناچی، روز پنج‌شنبه 16 اردیبهشت در کلاب‌هاوس درباره شکایت شهرداری تهران از معترضان آبان 98 گفته بود در صورتی که «صدمه‌زنندگان به اموال عمومی» جبران خسارت کنند، موضوع شکایت منتفی خواهد شد. این اظهارات با واکنش‌های منفی زیادی از سوی کاربران ایرانی مواجه شد.

کاربران با انتشار ویدیوهایی از تخریب اموال عمومی به دست ماموران امنیتی، سخنان شهردار تهران را بی‌اساس خوانده و خواستار بازپس‌گیری این شکایت شدند. کاربر دیگری با انتقاد از این سخنان نوشته بود: «اصلاح‌طلبان نه تنها پول گلوله‌ای که بچه‌های مردم را قتل عام کرده می‌گیرند بلکه پول آسفالتی که روی آن اعتراضات رخ داده را هم می‌گیرند.»

پرستوها در کمین شهردار

پس از جنجال و واکنش های مرتبط با بازپس‌گیری شکایت، شهردار تهران امروز در مصاحبه‌ای با «رکنا» ضمن اشاره به تلاش برخی افراد یا نهادها برای به دام انداختن او از طریق «پرستوها» گفت: «رد و اثری پیدا نکردم که بفهمم وابسته به کجا هستند».

به نظر می‌رسد حناچی در پی حواشی اخیر به طور ضمنی از وجود «تهدید» و «پرونده‌سازی» علیه خود پرده برداشته و می‌گوید «بالاخره کسانی که مسئولیت دارند در معرض دید هستند و خودشان باید مراقبت کنند.»

پیش‌تر در جریان قتل میترا استاد به دست محمدعلی نجفی، شهردار سابق تهران، شماری از اصلاح‌طلبان ادعا کردند مقتول «پرستو» بوده است. گفتنی است واژه پرستو برای زنانی به کار می‌رود که با نفوذ در جریانات مخالف در پرونده‌سازی به نیروهای امنیتی کمک می‌کنند.

اعتراضات آبان 98

اعتراضات آبان 98 در ایران، در واکنش به افزایش قیمت بنزین آغاز شد اما به تدریج با گسترش آن در شماری از شهرهای ایران تبدیل به بزرگترین اعتراضات مردمی در یک دهه اخیر شد. هزاران نفر دستگیر و زخمی شدند و بنابر برخی گزارش‌ها 1500 نفر معترض نیز در خلال این اعتراضات جان خود را از دست دادند.

در پی این اعتراضات سه تن از معترضان به نام‌های «سعید تمجیدی، امیرحسین مرادی و محمد رجبی» به اعدام محکوم شدند. یکی از اتهامات آن ها در دادگاه «مشارکت در تخریب و تحریق به قصد مقابله با جمهوری اسلامی» عنوان شده بود. به گزارش هرانا این متهمان در جریان بازجویی و شکنجه مجبور به «اعتراف اجباری» علیه خودشان شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید