کشته‌شدن دو «بسیجی» در نیکشهر سیستان‌وبلوچستان

سومین درگیری طی یک هفته

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های ايران روز سه‌شنبه از کشته شدن دو «بسیجی» از نیروهای «پایگاه مقاومت بسیج روستای هیچان نیکشهر» واقع در جنوب استان سیستان و بلوچستان خبر دادند.

خبرگزاری «ایرنا»، به نقل از علی اکبر صفوی، فرمانده ناحیه مقاومت بسیج نیکشهر نوشت «عصر روز جمعه 17 اردیبهشت، خدابخش غریب، فرمانده پایگاه مقاومت بسیج هیچان و مسلم درزاده، یکی از بسیجیان این پایگاه در پی درگیری با «اشرار مسلح» کشته شده‌اند».

صفوی از دادن اطلاعات بیشتر در این زمینه خودداری کرده اما گفته است «پیگیری و اقدامات لازم» برای شناسایی و دستگیری عاملان ادامه دارد.

این سومین بار در یک هفته اخیر است که اخباری از درگیری در این استان منتشر می‌شود. چهارشنبه 15 اردیبهشت، خبرگزاری «ایرنا» به نقل از احمد طاهری، فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان از کشته شدن ستوان یکم مهدی شهرکی، رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر شهرستان زهک خبر داده بود.

بنابر اظهارات طاهری، این مامور حین یک ماموریت شناسایی در یکی از جاده‌های فرعی شهرستان با افراد مسلح درگیر و پس از اصابت گلوله به سرش کشته شد.

برخی از «کاربران فعال بلوچ» در توییتر ادعا کرده بودند گروه «سرمچاران گمنان بلوچستان» مسئولیت را بر عهده گرفته و این اقدام در پاسخ به کشته شدن سه جوان بلوچ به نام های «حمید، نظیر و عثمان گمشادزهی» که پیش‌تر در تاریخ 12 اردیبهشت، توسط ماموران مواد مخدر در مسیر جاده خاش منطقه پیگل کشته شده بودند، صورت گرفته است.

در مورد دیگر نیز مرزبانی سیستان و بلوچستان پنجشنبه 16 اردیبهشت طی بیانیه‌ای، بدون شرح جزییات بیشتر اعلام کرده بود «دو مرزدار هنگ مرزی سراوان» در جنوب این استان در حین انجام وظیفه کشته شده‌اند.

سیستان و بلوچستان در سال‌های اخیر شاهد شدت یافتن درگیری‌ها بین گروه‌های مسلح و ماموران جمهوری اسلامی بوده است.

فقر و تبعیض فراوان در این استان بیداد می‌کند و بلوچستان سال‌هاست که تحت کنترل و مدیریت کامل سپاه پاسداران اداره می‌شود. با تحمیل سیستماتیک فقر، بی‌سوادی و تبعیض امروز بلوچستان فقیرترین و محروم‌ترین استان ایران به شمار می‌آید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید