رهبر اکثریت سنا: مذاکرات را به برجام محدود نکنید

«به مساله تروریسم، موشک‌های قاره‌پیما و گروگان‌گیری‌های رژیم ایران در مذاکرات پرداخته شود»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

چاک شومر، سناتور دموکرات ایالت نیویورک و رهبر اکثریت سنای آمریکا، از دولت جو بایدن خواست در گفت‌وگوها با رژیم تهران، علاوه بر برنامه هسته‌ای ایران، طیف گسترده‌ای از مسائل دیگر را نیز روی میز بگذارد.

به گزارش «جوییش اینسایدر»، شومر روز پنجشنبه 6 می 2021، طی یک رویداد مجازی در حضور شورای روابط جامعه یهودیان نیویورک، تأکید کرد که وی نه با توافق هسته‌ای 2015، که دولت باراک اوباما منعقد کرد موافق بود و نه با خروج دولت دونالد ترامپ از آن سه سال بعد، چرا که به گفته وی خروج از برجام، «به جای ایران، آمریکا را منزوی کرد.»

این سناتور کهنه‌کار اهل نیویورک سپس مدعی شد: «ایران امروز از زمانی كه اوباما توافق را امضا كرد و از زمانی که ترامپ از آن خارج شد قدرتمندتر شد و امروز آنها به تولید سلاح هسته‌ای نزدیک‌تر هستند.»

شومر اظهار داشت که مایل است آمریکا به توافق جامع‌تری با ایران برسد که طیف گسترده‌ای از مسائل همچون تروریسم، موشک‌های قاره‌پیما، حقوق بشر، و گروگان‌گیری‌های رژیم ایران را هم شامل شود؛ نه اینکه فقط به برنامه اتمی بپردازد.

وی تاکید کرد: «من متوجه هستم که چرا دولت فعلی اصرار به مذاکره دارد. هیچ مشکلی نیست. بروند و بنشینند و مذاکره کنند. ولی من کماکان معتقدم باید تمام آن مواردی که برشمردم را هم پی‌گیری کنیم.»

شومر سخنان خود درباره مذاکره با رژیم ایران را اینطور به پایان برد: «مذاکره نکردن درست نیست، چرا که اگر ما اکنون مذاکره نکنیم، ایران می‌تواند به کارش ادامه دهد و در نهایت به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند. ولی وقتی پای میز مذاکره می‌نشینیم باید از این امر اطمینان حاصل کنیم که طیف گسترده‌ای از دغدغه‌های ما روی میز مذاکره باشد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید