دور چهارم نشست وین؛ اصرار آمریکا بر برچیدن سانتریفیوژها مقابل کاهش تحرمها

مجلس ایران تهدید به محو محتوای دوربین‌های آژانس در مراکز اتمی ایران کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آخرین خبرها از فضای دور چهارم نشست وین، روز شنبه حاکی است مذاکرات بین دو طرف آمریکایی و ایرانی به نقطه حساس و اختلاف‌برانگیزی رسیده است. در حالی که آمریکا بر برچیدن سانتریفیوژها به عنوان شرط اساسی کاهش تحرمها اصرار دارد، تندروها در تهران تهدید به محو محتوای دوربین‌های مراقبت آژانس در صورت عدم رسیدن به توافق در سوم خرداد می‌کنند.

به گزارش خبرنگار «العربیه» در وین، طرف آمریکایی در مذاکرات بر برچیدن کلیه سانتریفیوژهای پیشرفته و فروش آنها در خارج از ایران به عنوان شرط دستیابی به توافق هسته‌ای جدید با تهران در مقابل لغو بخش عمده‌ای از تحریم ها اصرار دارد.

با این حال، خبرنگار العربیه افزود یک مقام حقوقی ایرانی به مذاکرات پیوسته و انتظار می‌رود حضور این مقام حقوق بین‌الملل وزارت خارجه ایران برای تنظیم توافق‌ صورت گرفته باشد.

انريكه مورا هماهنگ کننده نشست وین هم به العربیه گفت: «امیدوارم این آخرین دور مذاکرات باشد. گفتگوها به خوبی پیش می‌رود اما هنوز موانعی وجود دارد که برای رفع آنها تلاش می کنیم. همه هیئت‌ها وارد وین شده‌اند و امیدوارم که ما قبل از 20 مه (پایان مهلت بازرسان آژانس در ایران) به توافق برسیم.»

IR9 سانتریفیوژ
IR9 سانتریفیوژ

مذاکرات فرسایشی و سرنوشت بازرسی‌ها

از سوی دیگر، مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران ضمن اعلام فرسایشی شدن مذاکرات اتمی وین، تهدید به خاموش کردن دوربین‌های آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای از تاسیسات اتمی ایران کرد.

با این حال، به گزارش خبرگزاری «فارس» عباس عراقچی مذاکره‌کننده ارشد ایران به «ان‌اچ‌کی ژاپن» گفته: امیدواریم پیشرفت کافی در وین حاصل شود تا به تمدید توافق با آژانس انرژی اتمی نیاز نباشد اما اگر نیاز شد ایران تمدید توافق را در نظر خواهد گرفت».

اما مجتبی ذوالنوری در سخنانش تاکید کرده «اگر تا سوم خرداد قفل مذاکرات باز شود آژانس می‌تواند به محتوای این دوربین‌ها دسترسی داشته باشد. اگر تا سوم خرداد مذاکرات به نتیجه نرسد محتوای دوربین‌ها امحا ودوربین‌ها نیز خاموش خواهند شد.»
مجلس ایران در واکنش به ترور محسن فخری‌زاده، از شخصیت‌های مرتبط با برنامه اتمی ایران در آذر 99 «قانون راهبردی برای لغو تحریم‌ها» را تصویب کرد.
طبق این قانون، دولت ایران موظف شد ضمن ممانعت از دسترسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تاسیسات هسته‌ای، اجرای پروتکل الحاقی را نیز متوقف کند.
اما با سفر رافائل گروسی، مدیر کل آژانس به ایران توافق شد اجرای این قانون به مدت سه ماه تا سوم خرداد 1400 به تعویق بیفتد تاایران به منظور لغو تحریم‌های آمریکا و بازگشت به تعهدات برجامی‌اش به طور مستقیم با کشورهای 1+4 و به طور غیر مستقیم با آمریکا مذاکره کند.
به همین منظور مذاکرات اتمی جدیدی که تا جمعه 16 اردیبهشت 1400 چهار دور از آن برگزار شد، میان ایران و قدرت‌های جهانی و با حضور هیئتی از آمریکا در وین کلید خورد.
طبق شروطی که علی خامنه‌ای رهبر ایران برای مذاکرات تعیین کرد این دور از گفت‌و‌گوها نباید طولانی و فرسایشی بشود و باید تمام تحریم‌های اعمال شده آمریکا یکجا و همزمان لغو شوند. با این وجود از آغاز این دور از گفت‌وگوها بیش از یک ماه می‌گذرد و همه طرف‌های حاضر در این مذاکرات از طولانی‌بودن و پیچیده بودن آن سخن گفته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size