بحران آب پشت درهای تهران

برداشت آب از منابع زیرزمینی در ایران به خشکسالی و فرونشست زمین منجر شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

کاهش بارش باران، افزایش زودهنگام دمای هوا، شرایط کرونایی و افزایش میانگین مصرف آب شهروندان تهرانی شرایط را در پایتخت ایران به مرز تنش آبی و هشدار رسانده است.

«ایرنا»، خبرگزاری رسمی ایران شنبه 18 اردیبهشت به نقل از محمدرضا بختیاری، مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب تهران با اشاره به کاهش ذخایر برفی اطراف تهران آورده: «همیشه در این مواقع سال، در بالادست سدهای لتیان و لار 6 تا 6.5 متر ارتفاع برف بود اما اکنون حداکثر ارتفاع یک متر است و این هشدار بسیار سنگینی است.»

آمارهای این مقام مسئول از آن جهت اهمیت دارد که 70 درصد آب تهران از منابع سطحی از پشت سدهای پنجگانه این استان وارد شبکه آبرسانی می‌شود و 30 درصد آب از منابع زیرزمینی تامین می‌شود که برداشت بیش از حد از منابع زیرزمینی، پدیده خشکسالی و فرونشست زمین را نیز تشدید کرده است.

الگوی مصرف شهروندان تهرانی نیز باعث تشدید بحران آب در این کلان شهر شده است. افزون بر آن 40 درصد از تهرانی‌ها بیش از حد مجاز آب مصرف می‌کنند. همچنین پنج درصد شهروندان تهرانی که ساکن در مناطق یک، دو و سه هستند، پنج برابر حد مجاز آب مصرف می‌کنند. مشترکان پرمصرفی که بیش از سه برابر میانگین جهانی آب مصرف می‌کنند.

بختیاری با نظر به این شرایطی تاکید کرده است: «پیش‌بینی می‌کنیم تابستان امسال شبیه تابستان 1397 سخت باشد، متاسفانه آب رودخانه‌ها محدود است. وقتی ذخیره برف کم باشد ورودی به سدها کاهش پیدا می‌کند و به بقیه سامانه‌ها نیز فشار وارد می‌کند.»

مجتبی جلالی، مدیر کل هواشناسی استان تهران نیز از کاهش بی‌سابقه نزولات آسمانی گفته و اظهار کرده است: «متوسط بارش پهنهای استان در فروردین ماه 2.2 میلی متر بوده است که در مقایسه با بلند مدت (44.2میلی متر) نشانگر 95 درصد کاهش بارش است.»

محمد شهریاری، مدیر دفتر بهره‌برداری از تاسیسات آبی و برق آبی شرکت آب منطقه‌ای تهران نیز به کاهش چشمگیر ذخایر آبی پشت سدهای پنج‌گانه تهران اشاره می‌کند و می‌افزاید: «حجم ذخیره آب سدهای پنجگانه استان تهران هم اکنون 801 میلیون متر مکعب است که این رقم در زمان مشابه پارسال 948 میلیون متر مکعب بود بنابراین 147 میلیون متر مکعب کاهش ذخیره آب داریم.»

بحران آب در ایران
بحران آب در ایران

بحران آب، بحرانی فراگیر در ایران

سال 2015، سازمان فضایی آمریکا «ناسا»، ضمن ارائه گزارشی از وضعیت گرمایشی و خشکسالی جهان، ایران را در رتبه «چهارم» از لحاظ خشکسالی پیش‌رونده قرار داد و نوشت بخش عظیمی از ایران در 30 تا 40 سال آینده تبدیل به «بیابان» خواهد شد.

بر اساس مطالعات انجام شده، سه کانون اساسی خشکسالی ایران شامل شمال شرق، البرز مرکزی و منطقه آذربایجان و غرب کشور معین شده که شهرهای بزرگی هم‌چون تهران را نیز در بر می‌گیرد.

هرچند بحران آب معضل جدیدی در ایران نیست اما به نظر می‌رسد مسئولان بدون آن‌که نقش عملی و برنامه‌ای برای عبور از این بحران داشته باشند تنها به دادن وعده‌هایی برای رفع مشکلات اکتفا می‌کنند.

به گفته کارشناسان محیط زیست، حفر هزاران چاه به طور بی‌رویه و کارشناسی‌ نشده در سراسر کشور، برداشت بی‌رویه آب از منابع زیرزمینی، سدسازی‌های غیراصولی و ضد اکولوژیکی، ورود آلودگی‌های جدید با مواد رادیواکتیو به آب‌های جاری یا ذخیره، تخریب جنگل‌ها و این دست اقدامات دولت در چهل سال اخیر منجر به نابودی محیط زیست ایران و سوق دادن آن به بیابانی به نام ایران خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید