امضای طوماری خطاب به خامنه‌ای برای آزادی دانشجویان نخبه

علی یونسی و امیرحسین مرادی به دلیل عدم همکاری با نهادهای اطلاعاتی تحت فشار هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

صدها دانشجو و فارغ‌التحصیل دانشگاه صنعتی شریف با امضای طوماری از علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی خواسته‌اند تا برای اطمینان از رعایت حقوق دادرسی «علی یونسی» و «امیرحسین مرادی» و آزادی آنان مداخله کند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر 17 اردیبهشت، با انتشار گزارشی ضمن اشاره به شرایط بازداشت این دو دانشجوی نخبه زندانی نوشت: «در این نامه به دو ماه حبس انفرادی، افزایش خطر شکنجه، عدم دسترسی به وکیل انتخابی و سایر بدرفتاری‌ها اشاره شده است.»

دیده بان حقوق بشر پیش‌تر نیز در خرداد سال گذشته با انتشار بیانیه‌ای با «غیر منطقی» خواندن بازداشت این دو دانشجوی زندانی خواهان آزادی آن‌ها شده بود.

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف نیز فرودین سال جاری در نامه‌ای سرگشاده خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه ایران ضمن ابراز نگرانی از «اخذ اعترافات اجباری» و «نادرست»، نوشته بودند که این دو دانشجو در یک سال گذشته از حقوق انسانی خود محروم‌ بوده‌اند.

علی یونسی و امیرحسین مرادی دو دانشجوی نخبه دانشگاه شریف و دو برنده مدال طلا و نقره در المپیاد نجوم، از 22 فروردین سال گذشته در بند امنیتی 209 زندان اوین و بدون آن‌که برایشان دادگاهی تشکیل شده باشد، نگهداری می‌شوند.

قرار بود جلسه دادگاه این دو در 22 فروردین امسال با اتهام «افساد فی‌الارض» در شعبه 29 دادگاه انقلاب تهران برگزار شود اما به گفته مصطفی نیلی، وکیل دادگستری «علی‌رغم حضور وکلا و قضات دادگاه از اعزام موکلین در زمان معین به دادگاه خودداری شده است». گفته می‌شود روند رسیدگی عادلانه در این پرونده با موانعی از طرف «وزارت اطلاعات» روبرو است.
علی یونسی در ملاقاتی که اخیرا با خانواده خود داشته به آنان در رابطه با فشار و تطمیع بازجوها مبنی بر انجام «یک مصاحبه تلویزیونی» صحبت کرده است. پیش‌بینی می‌شود این مصاحبه روندی از یک اعتراف اجباری باشد که در مورد شماری از زندانیان سیاسی در ایران سابقه دارد.
رویکرد جمهوری اسلامی در دستگیری و فشار بر نخبگان در سال‌های اخیر این فرضیه را تقویت کرده که نهادهای اطلاعاتی به دلیل «عدم همکاری» آن‌ها در برخی از «پروژه‌ها» تحت فشار قرار می‌گیرند.

امید کوکبی
امید کوکبی

امید کوکبی، دانشجوی دوره‌ دکترای فیزیک هسته‌ای در دانشگاه تگزاس آمریکا یکی از نخبگانی بود که به اتهام «ارتباط با دولت‌های خارجی» به 10 سال حبس محکوم شد. بر اساس گزارش رسانه‌های حقوق بشری، کوکبی پس از عدم موافقت برای همکاری در پروژه‌های اتمی، بازداشت شده و در دوران بازجویی برای «اخذ اعتراف‌های غیر واقعی» تحت فشار قرار داشته است.
او در سال 2014 از سوی انجمن پیشبرد علوم آمریکا به‌دلیل «موضع و اراده شجاعانه وی برای تحمل زندان به جای زیر پا گذاشتن اصول اخلاقی‌اش یعنی استفاده نکردن از تخصص علمی برای مقاصد مخرب» به‌عنوان برنده جایزه آزادی و مسئولیت‌پذیری علمی انتخاب شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید