نگرانی جامعه جهانی بهایی از افزایش فشار بر بهاییان در ایران

ده‌ها بازداشتی و تفتیش گسترده منازل بهاییان در سال جدید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جامعه جهانی بهایی‌ها در ژنو، روز پنجشنبه 16 اردیبهشت با انتشار بیانیه‌ای نسبت به افزایش آزار و اذیت بر شهروندان بهایی در ایران ابراز نگرانی کرد.

در این بیانیه آمده است با توجه به موج اخیر سرکوب‌ها،‌ به نظر می‌رسد دولت ایران قصد دارد برنامه‌های گسترده‌تری را برای آزار و اذیت جامعه بهایی که «بزرگترین اقلیت دینی غیرمسلمان در کشور به شمار می‌رود» اعمال کند.

در این بیانیه ضمن اشاره به بازداشت اخیر 20 بهایی در شیراز و بهارستان اصفهان و توقیف زمین‌ها و املاک بهاییان دیگر در مازندران گفته شده «امکان دارد تعداد بیشتری نیز در روزهای آنیده به زندان فراخوانده شوند».

سیمین فهندژ، سخنگوی جامعه بهاییان ضمن اشاره به لزوم ادامه حمایت‌های وسیع و همه‌جانبه ایرانیان می‌گوید: «متاسفانه سرکوب بهاییان ایران به روش‌های دیگر شدت یافته و در حال انجام است.»

از ابتدای سال جاری، فشارها علیه بهاییان ایران شدت یافت. بر اساس گزارش‌های رسانه‌های حقوق بشری، دست کم 10 زن بهایی، یکشنبه 5 اردیبهشت، در بهارستان اصفهان بازداشت شدند و خانه‌هایشان مورد تفتیش ماموران امنیتی قرار گرفت. علاوه بر این افراد، منازل ده‌ها بهایی دیگر نیز در مدت کوتاهی تفتیش شده و بسیاری از لوازم شخصی آنان از جمله تلفن‌های همراه، کامپیوترها، کتب، آثار و تصاویر مربوط به این آیین توسط ماموران ضبط شده است.

هم‌چنین گفته می‌شود بازرسی منازل اغلب با خشونت همراه بوده و ماموران در زمان بازرسی از خانه یکی از این شهروندان اقدام به شکستن درب منزل او کرده و در موارد دیگر آن‌ها را ضرب و شتم کرده‌اند.

هفده فروردین نیز دست کم 7 شهروند بهایی دیگر در شیراز دستگیر شده بودند که برخی از آن‌ها هنوز در بازداشت به سر می‌برند.

از سوی دیگر چندی پیش جامعه بین‌المللی بهاییان اعلام کرده بود مقام‌های حراست سازمان بهشت زهرا بهاییان را مجبور کرده‌اند یا از فضایی باریک میان قبرهای فعلی بهاییان یا از زمین محل دفن گورهای دسته‌جمعی اعدامیان تابستان 67 که در مجاورت با گورستان بهاییان است، استفاده کنند.

این موضوع انتقادات فراوانی را در پی داشت. کاربران ایرانی ضمن انتقاد و غیرانسانی خواندن این اقدام گفته بودند جمهوری اسلامی قصد دارد با دفن بهاییان آثار جنایت دهه شصت را پاک کند.

با پیگیری‌های فراوان، سرانجام دیان علائی، نماینده جامعه بین‌المللی بهایی در سازمان ملل متحد در ژنو اعلام کرد با حمایت وسیع و همه‌جانبه ایرانیان «اجازۀ دفن جسد 5 بهایی که در سردخانه مانده بودند در گورستان بهاییان در خاوران داده شده است.»

گفتنی است 31 شهریور 99 جلسه‌ای با حضور نمایندگان تعدادی از سازمان امنیتی و دولتی ایران در فرمانداری شهر ساری برگزار شده بود که گفته می‌شود در این جلسه تصمیماتی مبنی بر افزایش قابل توجه سرکوب اقلیت‌های دینی هم‌چون دراویش و پیروان آیین بهایی گرفته شده بود.

بر اساس اسناد منتشر شده از این جلسه، علاوه بر افزایش کنترل فعالیت شهروندان بهایی در بازار و جلسات خصوصی، به مدیران ادارات آموزش و پرورش شهرستان ساری خواسته شده بود دانش آموزان بهایی را شناسایی و اقدام به جذب آنان به اسلام کنند وهم چنین روسای دانشگاه‌های این شهرستان نیز بر ممنوعیت تحصیل بهاییان در دانشگاه‌ها نظارت بیشتری داشته باشند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size