سیر صعودی کرونا در ایران؛ تهران در اوج شیوع

ورود ویروس جهش یافته به ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نادر توکلی، معاون درمان ستاد کرونا در استان تهران با اشاره به روند صعودی کووید-19 می‌گوید تا یک ماه دیگر تهران در پیک بیماری خواهد بود و احتمال جهش جدید ویروس در ایران وجود دارد.

توکلی امروز 17 اردیبهشت، در گفت وگویی با خبرگزاری «ایسنا»، گفت: «روزانه بیش از 10 هزار مراجعه سرپایی به مراکز درمانی داریم.

تعداد بستری‌های روزانه حدود 1400نفر است که تا دو هفته آینده افزایش خواهد یافت. در واقع شاید روند افزایشی شدید نباشد اما کاهش محسوسی در موارد بستری و سرپایی در پایتخت نخواهیم داشت.»

او در ادامه با اشاره به این‌‌که تهران به قله بیماری رسیده‌ است اضافه کرد «تصور می‌کنم تا یک ماه آینده در پایتخت به آرامشی که مد نظرمان است نرسیم.»

این در حالی است که روز گذشته، سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران گفته بود «همه‌گیری در اکثر استان‌ها سیر نزولی پیدا کرده و از امروز از موج چهارم کرونا عبور کرده‌ایم.» او در ادامه گفته بود علی‌رغم افزایش میزان بستری در این موج نسبت به موج قبلی «تقریبا ویروس انگلیسی را مهار شده می‌بینیم».

كرونا در ايران
كرونا در ايران

اظهارات متناقض

اظهارات متناقض معاون ستاد کرونا و وزیر بهداشت در حالی مطرح می‌شود که هر نقطه از جهان با جهش بیماری مواجه است که این جهش‌ها از لحاظ سرعت شیوع قوی و بسیار کشنده‌تر است. توکلی در همین رابطه ضمن ابراز نگرانی از جهش بیماری گفته بود «یکی از ترس‌های ما این است که پیک فعلی بیماری به دلیل جهش‌ها طولانی و مزمن شود.»

با وجود آن‌که پیش‌تر رییس کمیسون بهداشت و درمان مجلس با هشدار به خطر شیوع کرونای هندی به دولت روحانی هشدار داده و «خواستار بستن و یا کنترل شدید مرزهای سه‌گانه ایران» شده بود، اما آمار چند روز گذشته حکایت از ورود نوع جهش‌یافته این بیماری به کشور دارد.

اکنون وزیر بهداشت می‌گوید، هم ویروس کرونای جهش‌یافته آفریقای جنوبی به جنوب ایران رسیده و هم در چند شهرستان‌، برخی شهروندان هندی به کرونای هندی مبتلا شده‌اند.‌ مقام‌های استان‌های بوشهر، یزد و قم می‌گویند 9 تبعه هند و پاکستان در این شهرها به ویروس جهش یافته هندی مبتلا هستند و از آذربایجان غربی نیز خبر رسیده که 5 تبعه هند و 2 ایرانی به ویروس «هندی-کالیفرنیایی» مبتلا شده‌اند. در آخرین موارد ابتلا نیز امروز«تسنیم» نوشت «تست کرونای یازده کارگر هندی در اشکذر یزد مثبت اعلام شده و گفته می‌شود از نوع جهش یافته هندی کالیفرنیایی جدید است.»

پیش‌تر نیز مدیران بیمارستان‌های تهران ضمن هشدار در مورد تکمیل شدن ظرفیت بیمارستان‌ها گفته بودند «ظرفیت تخت‌های بیمارستانی برای پذیرش بیماران کووید-19، تکمیل شده و به دلیل نبود تخت خالی مجبورند برخی بیماران را با تجویز دارو به خانه برگردانند».

در همین راستا، ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت نیز در روزهای گذشته گفته بود با شرایط کنونی تا اواخر اردیبهشت تعداد فوتی‌های کرونا در ایران به 700 نفر در روز برسد.

گفتنی است بنابر آمار «رسمی» دولت ایران تا کنون 73 هزار و 906 نفر جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست داده‌اند. این آمار پیوسته مورد تردید سازمان‌های و گروه‌های مستقل بوده و آن‌ها ادعا می‌کنند آمار واقعی سه تا چهار برابر آمار اعلام شده تخمین زده می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید