جو بایدن: نمی‌دانیم ایرانی‌ها در مذاکرات وین چقدر جدی هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا روز جمعه 7 می 2021 در پاسخ به سوال خبرنگار «العربیه» در آمریکا گفت که احساس می‌کند ایران در مذاکرات وین جدی است، اما نمی‌داند این جدیت چقدر است.

خبرنگار العربیه از او پرسید: «جناب آقای رئیس جمهور، آیا شما فکر می‌کنید، ایرانی‌ها درباره مذاکرات در وین جدی هستند؟» و بایدن گفت: « بلی، ولی اینکه چقدر جدی هستند و آماده انجام چه چیزی هستند، داستان دیگری است. ما کماکان در حال گفتگو هستیم.»

در همین باره‌ گزارش‌هایی از محل برگزاری مذاکرات هسته‌ای در وین به دست «العربیه» رسیده که نشان می‌دهد مذاکره‌کنندگان پیش از رسیدن به توافق، محل مذاکرات را ترک نمی‌کنند و این دور از مذاکرات شاید به جای 6 روز، 2 هفته طول بکشد.

بر اساس این گزارش‌ها احتمال می‌رود این دور از مذاکرات به توافق در سطح وزرای امور خارجه بیانجامد.
خبرنگار «العربیه» از وین هم گزارش کرد که هیات مذاکره‌کننده ایرانی کماکان از دیدار مستقیم با هیات آمریکایی سر باز می‌زند، در حالی که همه طرف‌ها خواهان رسیدن به توافق پیش از 20 می 2021 هستند.

پیشتر یک منبع دیپلماتیک به «العربیه» گفته بود گفتگوهای بین قدرت‌های جهانی و ایران درباره توافق هسته‌ای پیشرفت‌هایی داشته است.

وزارت امور خارجه آمریکا هم در صفحه توئیترش نوشت که گزارش‌ها درباره آزادسازی پول‌های ایران به عنوان یک اقدام یک‌جانبه در قبال تهران را رد کرده و توضیح داد هر اقدام جدی از سوی واشنگتن باید بخشی از روندی باشد که دو طرف در آن دست به اقدامات بزنند.

عباس عراقچی مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران پس از پایان این گفت: «اخباری که از سمت آمریکایی‌ها به ما منتقل می‌شود این است که آنها هم برای بازگشت به برجام جدیت دارند و اعلام آمادگی کردند بخش بزرگی از تحریم‌های خود را بردارند. البته از نظر ما هنوز کامل نیست به همین دلیل مذاکرات ادامه پیدا خواهد کرد».

عراقچی گفته اگر خواسته های ایران برآورده شود به تعهدات خود و اجرای کامل برجام مجددا برمی‌گردد، و این مساله هیچ ارتباطی با مسائل دیگر در تهران مانند انتخابات ندارد.

او افزود: طبیعتا چالش‌هایی که وجود دارد و مواردی که مورد اختلاف نظر است موارد کوچکی نیست و باید بحث و مذاکره در مورد آن صورت بگیرد تا بشود راه‌حل‌هایی را پیدا کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید