انتخابات ریاست جمهوری در ایران و «کشکول آرزوها»ی نامزدان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات دولت روحانی با اشاره به عدم وجود برنامه نزد نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران، سخنان آنها را «کشکول آرزوها» توصیف کرد.

آذری جهرمی جمعه 17 اردیبهشت در نوشتاری که «ایرنا»، خبرگزاری رسمی ایران آن را منتشر کرد کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری را متهم کرد با فریب‌کاری و اتخاذ شعارهای پوپولیستی فهرست آرزوهای شخصی خودشان را به جای برنامه به خورد مردم می‌دهند.

او در این زمینه گفت: «زمانی‌که فردی آرزوهای متناقض و بدون اولویتش را توی "کشکول آرزوها" می‌ریزد و آن را به عنوان برنامه‌انتخاباتی معرفی می‌کند؛ یا نمی‌داند برنامه چیست یا آن‌چنان دلباخته رییس‌جمهور شدن است که حاضر است سبدی از آرزوهای درهم و دروغ را رنگ و لعاب دهد و به مردم بفروشد. و این همان پوپولیسم انتخاباتی است.»

وزیر جوان ارتباطات دولت روحانی که از نامزدهای بالقوه انتخابات ریاست جمهوری خرداد 1400 بود، پس از حذف از گردونه انتخابات به دلیل شروط جدید شورای نگهبان، لب به اعتراض از بی‌برنامگی و درهم‌ریختگی فضای انتخابات ایران گشوده است.

از شروط جدیدی که شورای نگهبان برای نامزدها تعیین کرده، محدودیت سنی کاندیداهاست که می‌بایست حداقل 40 سال داشته باشند. با این شرط جدید جهرمی تا روز انتخابات در 28 خرداد 1400 هنوز چهل سال را تمام نکرده است. بدین ترتیب او که خود را رقیب دیگر نامزدها می‌دید با مصوبه شورای نگهبان که بسیاری آن را مخالف اصل 115 قانون اساسی می‌دانند، حذف شد.

وزیر حذف شده که در صورت حضور در انتخابات خود نیز به احتمال زیاد موضوع نقد امروز خویش می‌شد، آرزوهای نامزدان انتخابات را نیز متناقض برشمرد و افزود: «در واقع "کشکول آرزوها" مجموعه‌ای متناقض، درهم و بدون الویت از همه "ای‌کاش‌ها"یی است که به ذهن آن کاندیدا رسیده.»

بهم ریختگی فضای انتخاباتی، ترس از تخریب یکدیگر و هراس از رد صلاحیت به گونه‌ای بر سپهر سیاسی در جمهوری اسلامی سایه افکنده که کمتر از دو ماه مانده به انتخابات هیچ یک از جناح‌های درون حاکمیت حتی نام نامزد نهایی خویش را اعلام نکرده‌اند.

طبق شروط جدید شورای نگهبان فرماندهان عالی نیروهای مسلح با جایگاه «سرلشگری» و بالاتر می‌توانند کاندیدا شوند. همچنین تمامی نامزدها باید عدم سوءپیشینه ارائه دهند و سابقه محکومیت کیفری نداشته باشند.
شرط سرلشگری به حذف «سعید محمد» خواهد انجامید که درجه «سرتیپی» دارد و عدم سوء پیشینه به حذف «مصطفی تاجزاده» و«محمود صادقی» دو نامزد منتسب به جناح اصلاح‌طلب حکومتی منجر خواهد شد.

سخنان آذری‌جهرمی درباره بی‌برنامه‌‌گی کاندیداها و مصوبه شورای نگهبان پیرامون شروط نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ضمن آشکار ساختن دعوای درونی جناح‌های قدرت، به روشنی از بی‌اهمیت‌بودن حضور و دغدغه‌های کنونی مردم ایران حکایت دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید