هشت ماه پس از اعدام نوید افکاری؛ برادرانش هم‌چنان در انفرادی

اعتراضات مرداد 97 بزرگترین اعتراضات بین تظاهرات دی 96 و آبان 98 بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با وجود آن‌که هشت ماه از اعدام نوید افکاری می‌گذرد، برادران او، وحید و حبیب، هم‌چنان در سلول انفرادی نگه‌داری می‌شوند. این امر نگرانی‌ها را درباره وضعیت جسمانی آن‌ها افزایش داده است.
کمپین حقوق بشر ایران در گزارشی که 15 اردیبهشت منتشر کرده ضمن ابراز نگرانی از وضعیت برادران افکاری نوشته است «وحید و حبیب افکاری که در هشت ماه گذشته در زندانی انفرادی محبوس بودند، بارها متحمل ضرب و شتم و شکنجه، و از سوی مقامات قضایی تهدید به مرگ شده‌اند.»
این کمپین در گزارش خود ضمن «محکوم کردن شیوه و روند دادرسی»، «عدم شفافیت مقامات قضایی در این پرونده»،‌ «برخورد مقامات قضایی با برادران افکاری» و «اعمال فشار بر خانواده آن‌ها» نوشت: «حکومت ایران را مسئول مستقیم سلامت و جان برادران افکاری می‌داند.»

وحيد وحبيب افكارى
وحيد وحبيب افكارى


وحید و حبیب از 15 شهریور 99 در سلول‌های انفرادی نگه‌داری می‌شوند و علی‌رغم آن‌که اعتراض‌ها و نامه‌های فراوانی به قوه قضاییه جمهوری اسلامی ارسال شده، اما آن‌ها هم‌چنان پاسخی در این رابطه نداده‌اند. پیش‌تر پدر و مادر این دو زندانی در نامه‌ای به قاضی ناظر خواهان توضیح «دلایل تحمیل انفرادی» و «شرایط شکنجه» آن‌ها شده بودند اما پاسخی دریافت نکردند.
سه ماه پس از اعدام نوید، در حالی که دو برادر دیگر در سلول‌های انفرادی نگه‌داری می‌شدند، کارزاری در توییتر برای آزادی آن‌ها به راه افتاد و فعالان حقوق بشر، فعالان سیاسی و بسیاری از مردم در فضای مجازی، خواهان آزادی این دو زندانی شدند اما قوه قضاییه هم‌چنان به نگه‌داری این دو در انفرادی ادامه داد.
پس از آن، در 23 بهمن ماه 99 خبرهایی مبنی بر «اعتصاب ملاقات» این دو زندانی در اعتراض به 5 ماه «نگه‌داری در سلول انفرادی» و «ضرب و شتم» منتشر شد و نهایتا دادستان استان فارس به خانواده افکاری اعلام کرد پسرانشان روز شنبه دوم اسفند 99 به بند‌های عمومی منتقل خواهند شد. این اتفاق هرگز رخ نداد و روز سه شنبه 5 اسفند، سعید افکاری، برادر دیگر نوید، در صفحه توییترش نوشت: «سه روز از تاریخ اعلام شده گذشته و برادرانم هنوز در انفرادی هستند.»
او در ادامه توییت خود خطاب به مدافعان حقوق بشر و وکلای دادگستری ضمن اشاره به «محرومیت از درمان» دو برادرش نوشته بود «برادرانش طی 174 روز زندان انفرادی مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند».

اعتراضات مرداد 97 در تهران
اعتراضات مرداد 97 در تهران


گفتنی است اعتراضات مرداد 97 بزرگترین اعتراضات بین تظاهرات دی 96 و آبان 98 بود که به گزارش رسانه‌های حقوق بشری، منجر به کشته شدن چند نفر و زخمی یا بازداشت شدن دیگر معترضان شد. رضا اوتادی، از جمله افرادی بود که با ضرب گلوله نیروهای امنیتی در اعتراضات گوهردشت کرج جان باخت.
در خلال همین بازداشت‌ها، نوید، حبیب و وحید در شیراز دستگیر شدند. آن‌ها پس از دستگیری، در یک دادرسی غیرشفاف و ناعادلانه با اتهامات «محاربه»، «قتل یک مامور امنیتی در جریان اعتراضات در شیراز» و فهرستی از اتهامات دیگر روبرو شدند. نوید افکاری که در جریان محاکمه به دو بار اعدام محکوم شده بود در ماه‌های آخر قبل از اجرای حکم از جامعه بین‌المللی درخواست کمک کرده و ضمن تاکید بر بی‌گناهی خود گفته بود «آن‌ها (مقامات جمهوری اسلامی) به دنبال گردنی برای طناب‌های دارشان می‌گردند». او نهایتا در 22 شهریور 99 و بدون آن‌که از حق آخرین دیدار با خانواده خود برخوردار باشد، به دار آویخته شد.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید