فرمانده سپاه جنگ کشتی‌ها و عملیات متقابل علیه اسرائیل را تایید کرد

فرمانده سپاه: «دیپلماسی» قدرت خود را از «میدان» می‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران ایران، با اشاره به نقش تهران در وقوع انفجار در مراکز حساس اسرائیل و ایجاد اخلال در تجارت دریایی این کشور، عملا وقوع جنگ کشتی‌ها و عملیات متقابل علیه تل‌آویو را تایید کرد.

سلامی در گفتگویی تلویزیونی شامگاه چهارشنبه با بیان اینکه این عملیات در چارچوب یک «نبرد فرسایشی» با «دشمن» بوده، گفت: « این یک دومینو بود و می‌تواند تکرار پذیر باشد».

دوگانه میدان و دیپلماسی

فرمانده سپاه در این گفتگوی طولانی که ظاهرا در واکنش به مصاحبه لو رفته جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، صورت گرفته، «دیپلماسی» را دنباله‌روی «میدان» دانسته، و تاکید کرده این میدان است که دیپلماسی را تعیین می‌کند و نه بالعکس.

گفتنی است که دیپلماسی و میدان اصطلاحاتی بود که ظریف در گفتگو با سعید لیلاز، روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر اقتصادی، با اشاره به خودش از یک طرف و خامنه‌ای و سپاه از سوی دیگر به کار برده بود، و از دخالت مداوم میدان در کار دیپلماسی و کارشکنی سپاه در مذاکرات خودش با غرب گلایه کرده بود.

به گفته فرمانده سپاه: «سردار سلیمانی و نیروی قدس بین عملیات و استراتژی دشمن فاصله انداختند و اجازه ندادند استراتژی دشمن پیاده شود. قدرت نظامی امتداد سیاست است، بنابراین وقتی نیروی قدس دشمن را در میدان شکست می‌دهد یعنی دشمن در عرصه‌های سیاسی و امنیتی هم شکست می‌خورد.»

به‌ نظر سلامی اینکه سپاه قدس آمریکا و متحدانش در خاورمیانه را به زانو درآورده، کار ایران را برای چانه‌زنی با غربی‌ها آسان‌تر کرده است. به گفته وی: «ایجاد نزول و زوال در قدرت یک کشوری مانند آمریکا یک هنر بزرگ است. اینکه کسی بتواند در حالی که هیچ جلوه‌ای از یک قدرت کلاسیک وجود ندارد تولید قدرت کند کار بزرگی است، و این هنر نیروی قدس است.»

سیاست‌های مداخله‌جویانه در خاورمیانه

در تایید مواضع کارشناسانی که می‌گویند جمهوری اسلامی راهبردی فرقه‌گرایانه در خاورمیانه پیش گرفته که به مرزهای ملی کشورها و استقلال داخلی آنها احترام نمی‌گذارد، سلامی عنوان کرد: «کار نیروی قدس این بود که این اجزاء مستقل (کشورهای خاورمیانه) را در یک آرایه یکپارچه و مستقل دفاعی قرار داد و قدرت دشمن (آمریکا و متحدانش) را در سطح وسیعی تجزیه کرد. این تجزیه قدرت باعث شد انرژی دشمن تحلیل رود و یک نبرد فرسایشی را به دشمن تحمیل کند.»

حوثی‌های یمن (فرانس پرس)
حوثی‌های یمن (فرانس پرس)

حملات متقابل علیه اسرائیل

سلامی سپس با اشاره به حمله سپاه به کشتی‌های تجاری، به سراغ اسرائیل رفت: «حباب امنیت ملی اسرائیل ترکید.... تقریبا یکی دو ماه قبل تمامی آسیب‌های آنها نشان داده شد. نشان داده شد که دریانوردی تجاری آنها در هر نقطه‌ای از عالم آسیب‌پذیر است. خیلی ساده می‌شود تجارت دریایی اسرائیل را با اخلال جدی مواجه کرد.»
وی سپس به خرابکاری‌های فیزیکی و سایبری سپاه علیه صنایع اسرائیل و شایعات منتشر شده درباره قتل ماموران اسرائیلی در عراق اشاره کرد: «وقتی آن انفجار مهیب در کارخانه ساخت موتورهای ماهواره‌های اسرائیل صورت گرفت به یکباره انگار این بادکنک ترکید. بعد از آن در حیفا پالایشگاه بزرگ منفجر شد و 80 شرکت تحت حملات سایبری قرار گرفت و جاسوس‌های آنها در اربیل عراق کشته شدند.»

سلامی موشک پرتاب‌شده از سوریه به سمت رآکتور اتمی «دیمونا» در جنوب اسرائیل را به عملیات سپاه ربط داد: «آن موشک به نزدیکی دیمونا اصابت کرد. این در حالی بود که آن موشک در امتداد طولی اسرائیل حرکت می‌کرد، و نتوانستند آن را منهدم کنند. هر اقدام تاکتیکی می‌تواند یک شکست بزرگ برای آنها باشد. شما با یک عملیات می‌توانید اسرائیل را نابود کنید.»

ديمونا
ديمونا

جنگ کشتی‌ها

گفتنی است، منابع سیاسی در تل آویو، روز سه شنبه 14 اردیبهشت فاش کردند، که سران ارتش و اطلاعات اسرائیل پس از سفر هفته گذشته خود به واشنگتن و مشورت و بررسی تحولات و رویدادهای منطقه خاورمیانه، تصمیم گرفتند، که در نحوه برخورد با ایران به ویژه در جنگ کشتی‌ها تجدید نظر کنند.

به گفته این منابع، جمع‌بندی رهبران نظامی اسرائیل به این نتیجه رسید که هدف قرار دادن کشتی‌های ایران زمانی موثر بود که این برنامه فاش نشده بود. آنها با اشاره به تغییرات استراتژیک در خاورمیانه گفتند، که استراتژی به‌کارگیری نیروی نظامی برای مبارزه با توسعه‌طلبی ایران در خاورمیانه و انتشار شبه‌نظامیان وابسته‌اش در سوریه باید بررسی شود.

  هايبريون راى
هايبريون راى

گفتنی است طی ماه گذشته حملات به کشتی‌های اسرائیلی و ایرانی شدت گرفته بود و دو طرف اتهاماتی را علیه یکدیگر وارد کردند.
پیشتر و در اولین واکنش به حمله صورت گرفته به یک نفتکش ایرانی در سواحل سوریه، محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، صبح یکشنبه تهدید کرد که «جبهه مقاومت» به اسرائیل پاسخ خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید