تصاویر ماهواره‌ای از تاسیس پایگاه موشکی «حاجی‌آباد» در ایران پرده برداشت

احداث 7 سازه برای موشک‌های فاتح با سوخت جامد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تصاویر تازه ماهواره ای منشر شده از سوی «مؤسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک» در لندن، از تاسیس یک پایگاه موشکی جدیدی را در نزدیکی حاجی‌آباد در استان هرمزگان، جنوب ایران خبر داد.
بنا به گزارش این موسسه، این پایگاه وابسته به سپاه پاسداران، برای پرتاب موشک های بالستیک با سوخت جامد از نوع «فاتح» تاسیس شده است.
به گفته این موسسه، با توجه به خطر گسترش توانایی‌های موشکی ایران، احداث این سایت جدید توجه سرویس های اطلاعاتی بین المللی را به خود جلب خواهد کرد.

سایت موشکی حاجی آباد
سایت موشکی حاجی آباد


بنا به این گزارش، اگرچه ایران در سالهای اخیر از چندین مجتمع موشکی زیر زمین رونمایی کرده اما تاکنون وجود سایت حاجی آباد را اعلام نکرده است.
این موسسه افزود: "در حالی که سکوهای موشک‌های بالستیک ایران قابلیت حمل و جابجایی هستند، تهران برخی از آنها را نیز در سایتهای پرتاب ثابت مستقر می کند."
مطابق این گزارش، بین سال های 2017 و 2019، یک ساختمان زیرزمینی در نزدیکی حاجی آباد با 7 سازه بزرگ دایره‌ای توخالی احداث شد که راه آن از تونل ها می‌گذرد.
سپاه پاسداران ایران به طور مداوم از توسعه مداوم موشک‌های نوع «فاتح» که با سوخت جامد کار می‌کنند تاکید کرده وطی 20 سال گذشته از تولید انواع مختلفی از این موشک‌ها را با تغییرات مختلف خبر داده است.
بنا به گزارش «مؤسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک»، یک ویژگی مشترک موشک‌های فاتح، پرتاب افقی نه عمودی آنهاست. همچنین اکثر موشک های دارای برد تقریبی 250 تا 300 کیلومتر هستند اما نوع پیشرفته و سبک آن 500 کیلومتر نیز برد دارند.
این گزارش می‌افزاید: در حالی که سازه‌های سایت حاجی آباد در برابر حملات هوایی از بالا به پایین آسیب پذیر هستند، مشخص نیست که چرا تهران هیچ نوع پوشش متحرکی را به عنوان سپری در برابر ماهواره‌های جمع آوری اطلاعات ایجاد نکرده است.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید