شورای نگهبان حضور «فرماندهان عالی» در انتخابات ریاست جمهوری را قانونی کرد

مصوبه‌ای برای تشکیل «دولت جوان حزب اللهی»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شورای نگهبان، نهاد بالادستی انتصابی و ناظر بر مجلس ایران، حضور «فرماندهان عالی» نیروهای مسلح با جایگاه سرلشگری و بالاتر را به عنوان کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تصویب کرد.

به گزارش خبرگزاری «فارس»، چهارشنبه 15 اردیبهشت، «طحان نظیف»، از اعضای حقوق‌دان شورای نگهبان از اصلاح مصوبه سال 1396 آن شورا در خصوص شفاف‌سازی «معیارها و شرایط داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری» و ابلاغ آن به وزارت کشور خبر داد.

آیین نامه جدید «ضوابط ثبت نام‌ انتخابات ریاست جمهوری» مصوب شورای نگهبان که در انتخابات ریاست جمهوری خرداد 1400 مورد استناد قرار خواهد گرفت، شامل این موارد است:

- بازه سنی نامزدها باید بین 40 تا 75 سال باشد.

- نامزدها حداقل دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا معادل‌ آن باشند.

- کاندیداها باید سابقه تصدی حداقل 4 ساله در سمت‌های مدیریتی کشور که به طور کامل مصادیق آن از جمله برای وزرا ذکر شده راداشته باشد.

- وزرا، استانداران، شهرداران شهرهای بالای دو میلیون نفر جمعیت، فرماندهان عالی نیروهای مسلح با جایگاه سرلشگری و بالاتر میتوانند کاندیدا شوند.

- تمام نامزدها باید عدم سوء پیشینه ارائه دهند و سابقه محکومیت کیفری نداشته باشند.

خامنه‌ای1400
خامنه‌ای1400

مصوبه‌ای برای تشکیل دولت جوان حزب اللهی

پیشتر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، با طرح ایده «دولت جوان حزب‌ اللهی»، فضای انتخابات ریاست جمهوری را برای حضور نظامیان مهیا کرده بود.

بسیاری از سرداران سپاه پاسداران ایران خود را مصداق این ایده خامنه‌ای دانستند و انتخابات ریاست جمهوری 1400 را به میدانی برای حضور و رقابت میان خود تبدیل کردند.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز در فایل صوتی منتشر شده‌اش در چندین مورد از اولویت «میدان» و نگاه نظامیان بر سپهر سیاسی و تصمیمات دیپلماتیک سخن گفته بود و نسبت به پیامدهای آن هشدار داد.

مصوبه جدید شورای نگهبان و نامزدی سپاهیانی چون سعید محمد، رستم قاسمی، حسین دهقان، محمدباقر قالیباف و محسن رضایی نه تنها شاهدی بر تقابل «میدان» و «سیاست» مورد اشاره ظریف است بلکه از تسخیر کلیت سپهر سیاسی توسط نظامیان در جمهوری اسلامی خبر می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید