روحانی مدعی شکسته‌شدن تحریم‌ها شد

وزارت خارجه ايران توافق بر سر «كاهش برخى تحريم‌ها» را رد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به‌رغم اصرار آمریکا بر تفاوت میان تحریم‌های مرتبط و غیر مرتبط با برجام و تاکید مقامات آمریکایی بر مذاکره پیرامون تحریم‌های مرتبط با برجام، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران مدعی شد که همه تحریم‌ها به زودی برداشته می‌شود.

حسن روحانی، چهارشنبه 15 اردیبهشت، در جلسه هیات دولت با اشاره به این که مسیر مذاکرات وین، مسیر درستی است، مدعی شد: «به عنوان رئیس دولت به مردم اعلام می‌کنم تحریم شکسته شده است به زودی تحریم برداشته می شود.»

Advertisement

این در حالی است که سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران‌ ساعاتی پیش از سخنان روحانی از وجود اختلافات بسیار میان ایران و آمریکا در وین سخن گفته بود و برخی مواضع آمریکا طی مذاکرات جاری اتمی را غیر قابل قبول عنوان کرده بود.

پیشتر ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در واکنش به موضع ایران که برداشتن کامل تحریم‌ها را پیش‌شرط بازگشت به توافق هسته‌ای سال 2015 اعلام کرده بود، بر ضرورت پایبندی تهران به تعهدات هسته‌ای خود پیش از اقدام به برداشتن تحریم‌ها تاکید کرد.

پیش از آن نیز عباس عراقچی نماینده ایران در مذاکرات وین دو فهرست جداگانه تحت عنوان «تحریم‌های موضوعی» و «تحریم افراد حقیقی و حقوقی» مطرح کرده و خواستار رفع تحریم تمام آنها شده بود.

رئیس جمهوری ایران همچنین در سخنانش به افزایش 2.5 برابری حقوق بازنشستگان در سال 1400 نسبت به سال 1398 اشاره کرد و گفت: «در طول این 6 - 7 ماه از بهمن سال 98 تا مهرماه سال 99 اگر حساب کنیم به طور متوسط 34 درصد به حقوق اضافه شده است.»

این در حالی است که مرکز آمار ایران تورم نقطه‌ای برای فقیرترین دهک کشور را فقط در فروردین ماه 1400 رقم 50.3 درصد اعلام کرده بود.

افزون بر آن خبرگزاری «ایلنا» سه‌شنبه 14 اردیبهشت به نقل از احسان سلطانی کارشناس اقتصادی اعلام کرد از سال 97 تاکنون قیمت کالاها حداقل 5 برابر شده است.

روحانی با اذعان ضمنی به این که فروش سهام دولتی برای جبران کسری بودجه دولت انجام گرفت، ابراز داشت: «سهام دولتی که قراربوده بفروشیم و در بودجه مشکلات را حل کنیم بنا بوده 12 هزار میلیارد باشد به جای آن 35 هزار میلیارد سهام را فروختیم.»

پیشتر احسان ارکانی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران با انتقاد از رویکرد دولت نسبت به بازار بورس در مورد انتقال اطلاعات نادرست به مردم درباره بورس نقل کرده بود: «بازار بورس روال عادی خود را طی می‌کرد اما سرابی که مسئولان از آن برای مردم ترسیم کردند باعث هجوم یکباره مردم به این بازار شد.»

گفتنی است که با تشدید اعتراض سهام داران متضرر بورس طی ماه‌های اخیر، احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز در مجلس ایران، وزیر اقتصاد و امور دارایی را مقصر دانست و با تاکید بر بی‌اعتمادی ملت به دولت، از «مال‌باختگی 50 میلیون ایرانی» خبر داده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید