اختلافات تهران-واشینگتن درباره سانترفیوژهای پیشرفته مانع پیشرفت مذاکرات وین

«پرس ‌تی‌ وی: آمریکا بر حفظ ساختار تحریم‌های فلج کننده و عدم لغو «قانون کاتسا» اصرار دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع رسانه‌ای آگاه روز چهارشنبه 5 می 2021 فاش کردند که مذاکرات هسته‌ای وین، به دلیل اختلافات گسترده تهران و واشنگتن درباره اقدامات لازم برای محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، به مشکل برخورده است.

وبگاه «آکسیوس» به نقل از منابع خود گزارش کرد: «آمریکا و ایران درباره اقدامات محدودکننده فعالیت‌های هسته‌ای ایران اختلافات جدی دارند.»

براساس این گزارش‌ها اختلاف اصلی در گفتگوهای وین مربوط به سانتریفیوژهای پیشرفته‌ای است که غنی‌سازی اورانیوم با سرعت بیشتر را ممکن می‌کنند.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به خبر یک رسانه رسمی ایران درباره مذاکرات هسته‌ای از وجود اختلافات بسیار میان ایران و آمریکا در وین سخن گفت و برخی مواضع آمریکا را غیر قابل قبول عنوان کرد.

خطیب‌زاده چهارشنبه 15 اردیبهشت، در گفت‌وگو با خبرنگاران با تکذیب خبر «پرس تی‌وی»، شبکه خبری انگلیسی‌زبان رسمی ایران اظهار داشت: «نکات اختلافی میان ایران و آمریکا در وین کم نیستند و برخی مواضع آمریکا در وین قابل قبول نبوده است.»

شبکه «پرس ‌تی‌ وی» به نقل از آنچه که «یک منبع مطلع در تهران» خواند مدعی شد آمریکا بر حفظ ساختار تحریم‌های فلج کننده به ویژه عدم لغو «قانون کاتسا» اصرار دارد و رفع تحریم‌ از نهادها و افراد در لیست تحریم‌ها را طبق زمان اجرای برجام رد کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران با تکذیب خبر این رسانه رسمی افزود: «نه‌ تنها این‌ مورد و موارد ادعایی شبیه این غلط است بلکه همه یقین بدانند اگر آمریکا اصراری بر این گونه امور داشت قطعا تاکنون گفتگوها متوقف شده بود.»

ایران می‌گوید ازسرگیری همه تعهدات برجامی‌اش پس از لغو «یکجا و هم‌زمان» تحریم‌ها و «راستی‌آزمایی» و روشن ‌شدن انتفاع اقتصادی از لغو تحریم‌ها ممکن خواهد شد.

اما امریکا با این خواسته مخالف است و معتقد است که فرصت چندماهه‌ای که ایران برای راستی‌آزمایی بر آن اصرار دارد زمان مناسبی برای تشدید فعالیت‌های هسته‌ای‌اش فراهم می‌کند. سایر کشورهای طرف برجام هم با دیدگاه طرف امریکایی همراه هستند.

آمریکا به‌وضوح اعلام کرده‌ اگر ایران خواهان رسیدن به «برجام‌پلاس» است باید آماده انجام «مذاکرات‌پلاس» هم باشد. یعنی اگر خواستار لغو تحریم‌های غیر برجامی است باید درباره آن موضوعات غیر برجامی گفت‌وگو کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید