اتهام رئیس پیشین بانک مرکزی ایران به تضییع 30 میلیارد دلار و 60 تن طلا

فساد سیستماتیک در میان مدیران نهادهای اقتصادی و مالی ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ولی‌الله سیف، رئیس پیشین بانک مرکزی ایران به اخلال در نظام اقتصادی و تضییع 30 میلیارد و 200 میلیون دلار منابع ارزی کشور و60 تن طلا متهم شد.
خبرگزاری تسنیم چهارشنبه 15اردیبهشت به نقل از «علی القاصی‌مهر» دادستان عمومی و انقلاب تهران از ارسال پرونده ولی‌الله سیف،رئیس‌ کل سابق بانک مرکزی ایران (92 تا 97) به دادگاه ویژه رسیدگی به اخلال در نظام اقتصادی خبر داد.

القاصی‌مهر درباره آخرین وضعیت پرونده مداخلات ارزی مسئولان ارشد دولتی در فاصله زمانی سال 95 تا 97 گفت: «در سال‌های 95 تا97 نه‌ تنها قوانین مرتبط با نظام ارزی کشور نقض شده است، بلکه تکالیف قانونی دایر بر لزوم تصویب مداخله ارزی و فروش سکه‌های طلا در شورای پول و اعتبار برای پرداخت منابع ارزی به نیازمندان واقعی و جلوگیری از تشکیل بازار واسطه‎گری و دلالی نسبت به این منابع نیز رعایت نشد.»

او ادامه داد: «در این مدت بالغ بر 30 میلیارد و 200 میلیون دلار و 7 میلیون و 612 هزار و 403 عدد سکه بهار آزادی که شامل حدود 60 تن از ذخایر طلا می‌شود تضییع شده و برای آن کیفرخواست صادر و پرونده جهت رسیدگی به دادگاه‌های ویژه اخلال در نظام اقتصادی ارسال شده است.»

فساد سیستماتیک در جمهوری اسلامی

پیشتر رسانه‌های داخلی ایران از بازداشت یکی از مدیران ارشد ارزی بانک مرکزی به اتهام دریافت رشوه در پرونده توزیع 35 میلیارد دلار ارزهای مداخله‌ای بانک مرکزی خبر داده بودند.

پیش از این رسول سجاد و صالحی از دیگر مدیران ارزی بانک مرکزی در دوره مدیریت سیف هستند که خبر بازداشت و محاکمه آنها در دادگاه‌های ویژه اقتصادی منتشر شده بود.

احمد توکلی نماینده سابق مجلس ایران و سیاست‌مدار اصولگرا پیش از این در اظهارنظری تاکید کرده بود که حکومت جمهوری اسلامی ایران به مرحله «فساد سیستماتیک» رسیده‌ است.

محمود صادقی نماینده اصلاح‌طلب سابق مجلس ایران نیز درباره گسترش فساد در جمهوری اسلامی گفته بود: «پس از گذشت 38 سال از انقلاب ایران وضع این کشور بدتر از حکومت شاهنشاهی در مبارزه با فساد است؛ در حالی که بنا بود جمهوری اسلامی با فساد مبارزه کند».

آخرین گزارش سالانه سازمان شفافیت بین‌الملل نشان می‌دهد که ایران در زمینه فساد اداری و اقتصادی با سه پله سقوط نسبت به سال قبل در رتبه 149 در میان 180 کشور قرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید