هشدار گزارشگران سازمان ملل به «احتمال مرگ» محمد نوری‌زاد در زندان

بیانیه گزارشگران: پرونده نوری‌زاد نماد وضعیت زندانیان سیاسی ایران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شماری از گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل متحد از جمله جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران، در بیانیه‌ای با ابراز نگرانی از وضعیت سلامتی محمد نوری‌زاد، کارگردان و زندانی سیاسی در ایران، درباره «احتمال مرگ» او در صورت ادامه حبس، هشدار دادند.

در این بیانیه 6 کارشناس سازمان ملل روز سه‌شنبه 4 می، با اشاره به حکم هفت سال و نیم حبس نوری‌زاد، پرونده او را «نماد» وضعیت بسیاری از فعالان سیاسی بازداشت شده و زندانی در ایران خواندند و خواهان آزادی فوری او شدند. آنان همچنین خواستار دسترسی رایگان نوری‌زاد به مراقبت‌ و درمان پزشکی لازم برای او شدند.

در روزهای گذشته بارها سازمان‌های حقوق بشری نسبت به وضعیت وخیم این زندانی سیاسی و «در خطر بودن جان او» در حبس هشدار داده و ابراز نگرانی کرده بودند.

در این گزارش‌ها تاکید شده که وضعیت سلامتی نوری‌زاد از زمان بازداشت و در اثر شکنجه‌ متحمل شده به‌واسطه محرومیت طولانی‌مدت از دسترسی به مراقبت‌های پزشکی تخصصی لازم برای بیماری قلبی و دیابت رو به زوال رفته است.

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای، روز جمعه 30 آوریل 2021، از مقامات ایران خواست تا به «بازی بی‌رحمانه» با جان این زندانی سیاسی پایان دهند که «پس از شکنجه در زندان به سختی مریض است».

این سازمان همچنین تاکید کرده که نوری‌زاد مورد «شکنجه»، «خشونت جنسی و تجویز اجباری مواد شیمیایی» قرار گرفته است.

محمد نوری‌زاد کارگردان، فیلمنامه‌نویس و روزنامه‌نگار 66 ساله ایرانی، یکی از چهارده فعال مدنی است که ژوئن 2019 در بیانیه‌ای خواستار استعفای علی خامنه‌ای شدند که به بازداشت اغلب آنها انجامید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید