ردپای «مافیای» جهانگیری در خصوصی سازی

دولت مانع از اجرای پرونده‌های تخلف به هیئت داوری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

موضوع خصوصی سازی یکی از جنجالی‌ترین موضوعات چند دهه اخیر در ایران بوده و بارها مسائل مرتبط با خصوصی‌سازی به مراجع قضایی کشانده شده است. در آخرین ادعاهای مطرح شده یکی از اعضای مجلس می‌گوید «ردپای اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور در واگذاری‌های غیر قانونی این سازمان مشهود است».

در سال‌های اخیر خصوصی‌سازی برخی از شرکت‌ها هم‌چون «مجتمع گوشت و صنعت اردبیل»، «کشت و صنعت و دامپروری دشت مغان»، «هپکو»، «ماشین‌سازی تبریز» و «کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه» خبرساز شده بودند تا جایی که پای وزارت اطلاعات نیز در برخی از آن‌ها باز شده بود.

پیش‌تر، دیوان محاسبات گزارشی از تخلفات سازمان خصوصی‌سازی در واگذاری‌ها را در 8 بهمن 97 و در قالب گزارش تفریغ بودجه سال 96 به مجلس ارائه کرد. سپس 30 دی ماه سال 97 پوری‌حسینی، رئیس سازمان خصوصی‌سازی ممنوع الخروج شد و یک سال بعد از آن بازداشت شد.

در همان گیرودار بازداشت پوری‌حسینی، نمایندگان مجلس شرط رای اعتماد به فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد را برکناری پوری‌حسینی قرار دادند اما دولت ماه‌ها برای حفظ او در برابر نمایندگان مقاومت کرد.

حالا احمدرضا علیرضابیگی، نماینده تبریز در مجلس شورای اسلامی، سیزده اردیبهشت در گفتگویی با خبرگزاری مهر ضمن اشاره به آن‌که «هشت سال است شهر به دست مافیا افتاده» اظهار داشته: «مافیای جهانگیری و عبدالله پوری حسینی، شرکت‌های مهم و کلیدی اقتصادی را به مافیای خود واگذار کرده و بیت‌المال را با خسارت محض مواجه کرده‌اند».

علیرضابیگی در ادامه سخنان خود اظهار داشته «مافیای اقتصادی دولت» با «بی‌شرمی» مانع از ارجاع این پرونده‌ها به مرجع هیئت داوری شده است.

علیرضابیگی می‌گوید «در تخلفات واگذاری کشت و صنعت مغان و ایران ایرتور کاملا رد پای مافیای جهانگیری پیدا بود و معاون اول رئیس‌جمهور تلاش زیادی برای جلوگیری از ابطال این واگذاری کرده است؛ به عنوان مثال در ماجرای واگذاری کشت و صنعت مغان، ژائله (مالک کشت و صنعت مغان بعد از واگذاری غیر قانونی) با لابی با معاون اول رئیس‌جمهور تلاش داشت تا تصمیم هیئت واگذاری مبنی بر درخواست بطلان معامله را متوقف کرده و عملاً سناریویی را به جریان بیاندازند تا با گذشت زمان این معامله نهایی شود».

به گفته نمایندگان گزارشات متعددی از سوی دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کل کشور در مورد تخلفات در واگذاری‌ها به قوه قضاییه ارسال شده اما نتیجه این بررسی‌ها اعلام نمی‌شود.

عده‌ای معتقدند استفاده از واژه «مافیا» توسط نماینده تبریز اشاره‌ای به صحبت‌های اخیر جهانگیری در کلاب‌هاوس دارد که از مردم خواسته بود برای آن‌که شهر برای هشت سال آینده به دست مافیا نیفتد در انتخابات شرکت کنند و بنابراین یکی از دلایل مطرح کردن موضوع «مافیای جهانگیری» به رقابت‌های سیاسی در آستانه انتخابات بر می‌گردد.

گفتنی است سیاست خصوصی سازی در ایران تاکنون به دلایل متعددی چون عدم آزادسازی اقتصادی، استفاده دولت از خصوصی سازی به عنوان یک منبع درآمد و واگذاری‌ها به شرکت‌های نهادی از طریق سهام‌های دولتی بوده و مدیریت به درستی در بخش‌هایی که خصوصی سازی انجام گرفته منتقل نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید